Společnost ČEZ Distribuce tak mohla zcela zrušit takzvaný kalamitní stav, který kvůli značnému množství poruch vyhlásila ve čtvrtek pro celé území Středočeského kraje – a v rámci republiky ještě pro sedm dalších okresů.

Ve čtvrtek odpoledne, kdy padající stromy v masivním měřítku poničily elektrické vedení, přičemž ušetřeny nebyly ani izolátory na stožárech, zůstávalo bez dodávek elektřiny ve středních Čechách až sto tisíc odběrných míst. Zajistit opravy přitom nebylo jednoduché, a to nejen kvůli vysokému počtu poruch. K řadě problémů navíc došlo na obtížně přístupných místech, kam byl problém dostat těžkou techniku; někde si dokonce energetici museli cestu přímo prořezávat.

Navzdory nasazení všech dostupných sil (což přinášelo poměrně značný pokrok v opravách, takže již ve čtvrtek večer počet odběratelů bez elektřiny poklesl na 70 tisíc) zůstával kalamitní stav pro střední Čechy v platnosti ještě prakticky po celý pátek – kdy už ráno poklesl počet odběrných míst v kraji čekajících na obnovení dodávek na desetinu večerního stavu: na sedm tisíc. Až večer byl kalamitní stav zrušen v šesti okresech; tedy zhruba v polovině středních Čech. Ve zbývajících šesti okresech byl zrušen k sobotní desáté dopolední, kdy se počet domácností bez elektřiny v kraji počítal v řádu desítek.

Mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová uvedla, že sobotní odvolání kalamity se týkalo oblastí na západě kraje i v jeho východní části: okresů Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Praha-západ a Rakovník. S upřesněním, že na vedení vysokého napětí již byly opraveny všechny poruchy – a zbývá jich odstranit šest desítek na nízkém napětí. „Jedná se však již jen o jednotlivá čísla popisná, chaty, chalupy, rekreační osady,“ upřesnila Holingerová, že doba plošných problémů na rozsáhlejším území skončila.

Vyhlášení kalamitního stavu odběratelům čekajícím na obnovení dodávek může signalizovat, že v tom nejsou sami, problém je značně rozsáhlý a montážní čety poruchové sužby doplněné i externími pracovníky spolupracujících firem dělají, co je v jejich silách. Mění však režim z hlediska fungování energetiků: umožňuje výraznější nasazení pracovníků a takové přesuny lidí, techniky i materiálu v reakci na aktuální potřeby, které jindy nejsou obvyklé.