Z jednání krajského krizového štábu vyplynulo, že mírné zlepšení epidemické situace lze přičítat celostátně platným plošným opatřením. „Relativně fungují,“ konstatovala středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), která je současně předsedkyní Bezpečnostní rady Středočeského kraje i krajského krizového štábu. Uvedla však, že pokles křivky v grafu nakažených je jen velmi pomalý.

Nejzasaženějšími okresy se podle nemocnosti přepočtené na sto tisíc obyvatel jeví Kolín s hodnotou 3392,58, Mladá Boleslav (3050,27) a Mělník (2638,62). Jako „velmi vážnou“ však hejtmanka označila situaci v celém kraji.

Nejasnosti kolem škol

Jestliže se snížil počet evidovaných ohnisek nákazy, mělo by to souviset především se zavřením škol a testováním ve firmách. Ohnisek nákazy nyní hygienici v kraji evidují 61, což je méně než v minulých týdnech. Ve 24 případech se jedná o zařízení sociálních služeb, dále jde mimo jiné o 19 školských zařízení, šest zdravotnických zařízení, tři výrobní závody a dvě věznice – tam však s poměrně masivním šířením nákazy.

Počet školských zařízení překvapil – a situaci si zástupci kraje na jednání krizového štábu vyjasňovali s hygieniky. Ano, dětské domovy; tam je situace jasná. Čtyři z takzvaných předurčených škol, které se starají o děti zdravotníků, příslušníků integrovaného záchranného systému a dalších nezbytných profesí, kdy rodiče jsou potřeba na pracovišti a nemohou s dětmi zůstat doma: budiž.

Pecková však nerozumí tomu, kde se vzalo deset dalších čerstvých ohnisek, když školy jsou kromě těch předurčených už třetí týden kompletně zavřené. O tom si chce ještě s hygieniky promluvit – stejně jako se pobavit o tom, co vlastně znamená pojem „ohnisko nákazy“, u něhož se přece předpokládá takzvané komunitní šíření koronaviru (pacient nedokáže určit, od koho se nakazil).

Když se krajský úřad snažil dohledat podrobnosti, dospěl k závěru, že někde je evidován jediný pozitivní případ, k němuž hygienici mohli dospět snad jedině trasováním…

Předmětem dalšího zkoumání také budou předurčené školy, v nichž kraj ve čtvrtek 11. března nechal na vlastní náklady otestovat 762 děti – všechny s negativním výsledkem – a na pondělí 22. března se chystá druhé kolo testování.

Deníku Pecková řekla, že jen ve dvou z předurčených škol se pozitivita týká dětí; vždy po jednom. V dalších dvou se jedná o pedagogy nebo nepedagogický personál (to může být leckdo od uklízečky přes školníka po kuchařku), což jsou skupiny osob, jichž se testování netýkalo.

Poznatky o oněch dvou dětech se kraj ještě bude snažit propojit s výsledky provedeného testování. „Chceme zjistit od ředitelů, zda absolvovaly test, nebo se netestovaly; je to důležitá informace,“ konstatovala hejtmanka.

Domovům seniorů uleví očkování

V případě zařízení sociálních služeb, převážně domovů seniorů, lze podle Peckové očekávat, že se počet ohnisek bude snižovat. Již je očkováno 84 procent zaměstnanců a přes 70 procent klientů – v jejich případě se však ještě očekává nárůst, protože zájem o vakcínu by jich podle předpokladů vycházejících z průzkumů mělo mít kolem 90 procent. Očkováno je také 75 procent zaměstnanců záchranné služby a kolem 70 procent zdravotníků.