S připomenutím, že konsorcium, často označované jako DIH-B4I, se zaměřuje na digitální transformaci malých a středních podniků a využití umělé inteligence ve výrobních procesech.

„Mezi hlavní oblasti specializace patří také aditivní technologie jako 3D tisk,“ uvedla dále. Což nezdůraznila náhodou. Právě prostorový tisk, avšak nikoli z plastu, ale metalický – ano, skutečně z kovu – přišel velmi vhod společnosti SUSPRO. Ta v obci Loděnice na Berounsku vyrábí technologie pro automobilový průmysl. A požádala SIC o pomoc při hledání partnera pro výrobu speciální trysky pro autoklimatizace.

Rychle, dobře, levně

S inovačním centrem to nebyl první kontakt, připomněl jednatel firmy Vladimír Sůsa. Společnost již využívala příspěvek poskytovaný v rámci inovačních voucherů na spolupráci průmyslových podniků s výzkumnými organizacemi. Tentokrát šlo o hledání partnera pro výrobu prototypu směrovací trysky, která je podle Sůsových slov jako náhradní díl ultrazvukové trysky neobjednatelná. „Důvodem je hlavně nedostupnost samotného plastového dílu, lepší odolnost proti abrazi v případě nerezového provedení, ale i možnost vyleštění povrchu pro eliminaci ulpívání prášku na povrchu,“ vysvětlil jednatel SUSPRO.

Zástupci SIC v rámci konsorcia B4I oslovili dalšího z partnerů, společnost Beneš a Lát z Poříčan na Kolínsku. Firma má slévárnu hliníku a zinku i lisovnu plastů – a v oblasti aditivních technologií a výrobě optimalizovaných dílů disponuje bohatými zkušenostmi. Výsledkem se stala rychlá výroba kovových dílů z 3D tiskárny, které vyhovují technickými parametry i cenou. Prvnímu společnému projektu tak nic nestálo v cestě. „Pro přidanou hodnotu individualizace bylo na díl umístěno zákazníkovo logo, které zároveň sloužilo i jako funkční prvek pro výrobu dílu,“ poznamenal obchodní zástupce B4I Michal Vrbický. A upozornil, jak vše odsýpalo: „Po dvou týdnech od první společné schůzky byl finální výrobek předán zákazníkovi.“

Nabídka pro firmy

Podnikatelům, kteří si říkají, že by jim také přišla vhod pomoc při hledání společníka pro naplnění jejich plánů, Kremrová doporučuje navštívit webové stránky www.s-ic.cz a www.brain4industry.cz; právě tudy může vést cesta k nalezení vhodného partnera pro výzkum a vývoj či k otestování výhody 3D tisku při práci na vlastních produktech. Stejné doporučení má i ředitel inovačního centra Pavel Jovanovič, upozorňující na službu SIC Connect. „Čerpáme z velmi dobré znalosti výzkumného prostředí – a na druhé straně z úzkého kontaktu s podnikateli v regionu,“ vysvětlil roli spolku, k jehož zakladatelům patří Středočeský kraj – a který přímo na hejtmanství má i své kanceláře. „Díky nám mohou středočeské firmy ušetřit čas a starosti s hledáním vhodných partnerů i s nastavením spolupráce s konkrétní osobou,“ nabízí Jovanovič.