Stav opěrné zdi, která drží obrovskou masu zeminy pod dobrovickým kostelem, je v havarijním stavu. Vzhledem k tomu, že zeď sousedí s hlavní komunikací v ulici 9. května, její zpevnění výrazně zkomplikuje dopravu.

„Bude to vyžadovat velké dopravní omezení. Opěrná zeď se jednak nachází v místě, kde je silnice nejužší a tak předpokládáme, že bude komunikace pouze průchozí,“ nastiňuje dopravní situaci v době oprav starostka města Dobrovice Jana Bímová.

Předpokládá se, že objížďky budou muset být dvě. Jedna pro osobní auta a obslužnost a druhá pro ostatní vozidla.

„Osobní auta by měla inkriminované místo objíždět po ulici Na Hložku a nákladová doprava bude svedena přes Semčice,“ doplňuje starostka Bímová.  

Přihlášky mohou firmy posílat do středy 25. dubna. Základním kritériem bude pochopitelně cena. Po vybrání zhotovitele je přáním města, aby se akce uskutečnily co možná nejrychleji.

„Plánujeme, že by se s opravami započalo v polovině května a hotovo by mohlo být do konce června,“ komentuje délku oprav Bímová.

Na opravy opěrné zdi se podařilo městu získat krajskou dotaci a to ve výši bezmála milión osm set tisíc korun.

„Je to sice jediná dotace, kterou nám na letošní rok kraj schválil, ale jsme rádi, že to je právě tato. Oprava opěrné zdi je totiž naléhavá a pro město finančně náročná,“ říká starostka.

Opravy opěrné zdi opravdu hoří. Její stav by totiž mohl být nebezpečný jak řidičům, tak občanům, kteří tímto místem procházejí.

„Toto místo je velmi frekventované a velmi úzké. Ideální by bylo zeď posunout více do svahu, ale komunikaci by to bohužel nerozšířilo. Zeď totiž navazuje na obytný dům a s ním se hýbat pochopitelně nedá,“ dodává pro Boleslavský deník starostka Dobrovice Jana Bímová.

Opěrná zeď by měla být zhotovena z betonového monolitu (z jediného kusu betonu) a ten bude následně obložen keramickým obkladem.