Ve středních Čechách by nikoli houbařskou oázou, ale přímo edenem měl aktuálně být region jižně od Prahy.

Tohle neradí zkušení mykologové, ale meteorologové. Český hydrometeorologický ústav začal zveřejňovat i předpoklady růstu hub, které vycházejí z kombinace běžně sledovaných meteorologických údajů. Základem výpočtu modelů pro houbaře jsou informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech spojené s vyhodnocením průměrných teplot během uplynulého týdne (přesněji: za posledních sedm dní). Meteorologové vycházejí ze zkušenosti, že houbám se v letních měsících nejvíce daří zhruba deset až čtrnáct dnů po vydatných deštích, pokud je teplé počasí – avšak nikoli parno.

Houbařům ze středních Čech a Prahy dávají nyní meteorologové největší naději na dobrý úlovek zejména v blízkém okolí hlavního města. Přímo v metropoli především při jižním okraji, což zní přímo jako pozvánka třeba do Kunratického lesa či Michelského lesa – a pak v přilehlých oblastech: téměř na celém území okresu Praha-západ a rovněž ve významné části Prahy-východ. Jen v jejich severních částech jsou předpovídány úlovky možná o něco slabší, ale stále velmi nadějné. Hodně velké šance na rychlé zaplnění košíků mají dále nabízet severní okraje okresů Benešov a Příbram; na Příbramsku pak také cíp území při jižním okraji okresu v sousedství hranice s jihočeským Píseckem.

Slibné by houbařské výpravy měly být také ve východních částech okresů Nymburk a Mladá Boleslav, stejně jako na Slánsku; přesněji podél pomezí okresů Kladno a Mělník. Dá se tedy očekávat, že na své by si měli přijít obzvlášť houbaři v leckterých chatových oblastech.

Kromě prognóz teploty, srážek, větru a dalších jevů přímo spojených s počasím meteorologové předpovídají i leccos dalšího. Vedle očekávání růstu hub jde třeba o aktivitu klíšťat, výskyt komárů, množství kůrovce v lesích nebo například pylové předpovědi důležité pro alergiky. Nechybí ani tepelná pohoda, což souvisí s vyhodnocením pocitové teploty.