„První událost posledního prosincového dne byla ohlášena na Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje v 3.40 hodin, kdy oznamovatel nahlásil dopravní nehodu v katastru obce Bukovany na Benešovsku,“ připomněl Svoboda dramatickou událost z předposlední noci roku 2018. Z auta, které po nehodě zůstalo v příkopu, benešovští hasiči vyprostili zaklíněného řidiče, kterého předali zdravotníkům.

Za nejkurióznější silvestrovský zásah považují hasiči reakci na dopolední volání z obce Hulín na Příbramsku: nahlášen byl velbloud v rybníce. „Operační důstojník k události vyslal hasiče ze stanice Sedlčany a zároveň lezecké družstvo ze stanice Benešov. V době příjezdu hasičů se na místě nacházel majitel, který se pokoušel zvíře vyprostit vlastními silami, ale to se mu nepodařilo,“ přiblížil Svoboda situaci. Ostatně i hasiči si pěkně mákli: dostat z vody zvíře zamotané do oplocení, které se pak k veterináři čekajícímu na břehu podařilo přepravit za pomoci bagru, zabralo bezmála hodinu.

Následoval pak další zcela nesilvestrovský zásah; tentokrát na letišti v Mladé Boleslavi. Odtud byl v 11.40 hodin oznámen požár motoru letadla. Šlo o ultralight, jehož motor začal hořet kvůli závadě. „Dvoučlenná posádka přistála na letištní ploše bez zranění. Hasiči poté zajistili letadlo proti požáru a odpojili akumulátor,“ připomněl Svoboda, že vše dobře dopadlo.

Osmačtyřicet minut po poledni hasiče zaměstnala vážná dopravní nehoda u obce Kokořín na Mělnicku. Auto tam ve vysoké rychlosti vjelo do rybníka Harasov – a potopilo se asi 20 metrů od břehu. Pohotově zasáhli svědci, jimž se podařilo vozidlo přivázat k dodávce a přitáhnout ke břehu. Policisté a hasiči pak z vraku, který stále zůstával pod hladinou, vyprostili řidiče. Jeho životní funkce se podařilo obnovit, bohužel později muž v nemocnici zemřel. „Vzhledem k tomu, že byl předpoklad většího počtu spolucestujících ve vozidle, byl na místo kromě vrtulníku letecké záchranné služby vyslán ještě druhý stroj s leteckými záchranáři. Zároveň k místu nehody zamířili policejní i hasičští potápěči, kteří se ihned po příjezdu vydali prohledávat dno rybníku. Prvotní informace o větším počtu osob se nakonec nepotvrdila a bylo potvrzeno, že ve vozidle cestoval řidič sám,“ poznamenal Svoboda.

| Video: Youtube

Před osmnáctou hodinou přivolal hasiče hlídač do autobazaru v Klecanech na Praze-východ. Ohlásil požár auta na prodejní ploše, který se rozšiřuje i na další vozidla. Těch nakonec bylo zasaženo pět. Když dorazili hasiči, plameny se podařilo zkrotit během deseti minut. I tak se škoda vyšplhala na 1,4 milionu korun. Podle vyšetřovatele ji má na svědomí technická závada.

Fotogalerie: Požár autobazaru v Klecanech

Následovala smrtelná nehoda na železnici na Mělnicku, kde pět minut před 18. hodinou srazil vlak člověka u Dolních Beřkovic. Dvacet lidí, kteří ve vlaku cestovali, vyvázlo bez úhony – trať však po dobu vyšetřování zůstala uzavřena.

Fotogalerie: Požár tújí

V planý poplach se na Kutnohorsku krátce po půl deváté večer proměnil výjezd hned čtyř hasičských jednotek do obce Svatý Mikuláš. Ukázalo se, že střecha místní teplárny nehoří, jak naznačovalo prvotní hlášení. Šlo o kontrolované odpouštění přebytečného plynu spojené s jeho spalováním. Zásah hasičů tak nebyl potřebný.

To už ale nebyla pravda šest minut před půlnocí, kdy byli hasiči vysláni na Mělnicko; k požáru sazí v komíně rodinného domu v obci Libiš. Stačilo však vyčistění komína pomocí kominického náčiní.

Dramaticky se zprvu jevila první událost roku 2019. Sedm minut po půlnoci byli hasiči voláni k požáru tújí v obci Krychnov na Kolínsku – a vzápětí přišlo upřesnění, že se požár rozšířil na střechu domu. To se naštěstí nepotvrdilo; požár zasáhl jen túje.

„Po půlnoci pak hasiči zaznamenali zvýšený počet zásahů při požárech odpadkových košů, popelnic a kontejnerů i při dohašování krabic od zábavní pyrotechniky,“ poznamenal Svoboda. Větší oheň pak byl hlášen ve čtvrt na čtyři ráno z obce Káraný na Praze-východ, odkud byl ohlášen požár chaty. Naštěstí se ukázalo, že hořel jen přístavek – s pětitisícovou škodou.

* Silvestrovské zásahy středočeských hasičů (0 – 24 hodin)

Rok  Celkem událostí  Z toho požárů
2018  32 13
2017 36  13
2016 33 11
2015 38  20


* Novoroční zásahy středočeských hasičů (0 – 6 hodin)

Rok Celkem událostí  Z toho požárů
2019  25  20
2018  26  17
2017 11  9
2016  23  18Zdroj: Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje