Jejich lídra Michaela Klucha jsme zastihli s kapelou ve Švédsku na turné. Rozhovor tedy vznikl telefonicky.

Jaké to je rozhodnout se jít po stopách tak legendární kapely, jako je Queen?

Nebylo nám ani dvacet, když jsme se poprvé setkali. Ve skutečnosti šlo spíše o spontánní nápad bez jakýchkoli ambic. Ty se objevily až později, kdy jsme pochopili, že děláme hudební divadlo. Tehdy jsme si řekli, že to buď budeme dělat pořádně, nebo vůbec.

Z reakcí publika na vašich koncertech je jasně znát, že se vám jejich písničky daří podávat skvěle. Je to výborná show. Cítíte někdy i opačný názor z publika?

Ve vší skromnosti ne. Samozřejmě hrajeme živě v původních tóninách, což je náročné na přednes, přičemž na každém vystoupení může být někdo, kdo to bude chtít shodit a tak šlapeme naplno. Na druhou stranu relevantní kritika je obrovský přínos. Máme kolem sebe lidi, kterým důvěřujeme a od kterých chceme zpětnou vazbu. Limitů jsme ještě nedosáhli.

Co děláte právě dnes? Odpočinek, zkouška, příprava na koncert?

Momentálně se s kapelou nacházíme ve Švédsku na závěrečné části našeho jarního tour po Skandinávii. Jsme akorát v polovině týdne, před malou chvílí jsme přišli ze snídaně a chystáme se přemístit z hotelu na hotel, abychom odehráli koncert v Trollhättanu. To je tam, kde se vyráběly automobily značky Saab.

Když se podíváme na váš kalendář koncertů, je tam hodně tuzemských, ale celá řada v zahraničí. V drtivé většině je to sever Evropy. Čím to je?

Asi jsme někoho zaujali. Jednoho dne nás oslovil schopný promotér a po prvním uskutečněném tour na jaře 2014 jsme si řekli, že to může fungovat. Od té doby se to nabaluje. Skandinávie lační po hudbě Queen. Čeká nás ještě Dánsko a Estonsko.

Když se dávali dohromady Queen, provázela je celá řada dlouhých konkurzů, především na baskytaristu. Jak to bylo u vás?

Nepočítáme-li klávesistu, měli jsme to velmi podobné. Kapelu jsme zakládali ve složení bicí, kytara, zpěv. Posléze jsme vystřídali čtyři baskytaristy a ten pátý - Martin Binhack - nám už zůstal. Klávesista Martin Otruba přišel do kapely na podzim roku 2007 a od té doby zůstala sestava neměnná až do léta loňského roku, kdy se na postu kytary etabloval Rudy Neumann. Žádné další změny neplánujeme. Stabilní kolektiv je to, co velkou měrou přispívá ke kvalitě naší produkce.

Hrajete pouze skladby Queen, nebo vás láká i jiná tvorba?

Kapela Queenie je zaměřena čistě na Queen. Na pódiu jsme herci, kteří ztvárňují konkrétní kapelu. Mimo ni se ale věnujeme různým jiným hudebním projektům. Ať už jde o muzikál, divadlo, studiové a aranžerské práce, kapely. Primárně jsme spjati s Queenie.

Za pár dní se představíte publiku ve Vlašimi. Co byste jim rádi vzkázali?

Z Vlašimi za námi často dojíždí několik fanoušků a my se nejen na ně moc těšíme. Přijďte se bavit s otevřeným srdcem, to potom energie proudí a bude to „dílo" . We will rock you!

Čtěte také: Dalibor Janda: Ve Vlašimi zahraju i některé novinky

Petr Jílek