První ohnisko bylo v malochovu v jižních Čechách. Dále veterináři už dříve subtyp choroby H5N8, který není přenosný na člověka, potvrdili ve třech lokalitách u divoce žijících ptáků. Do středočeského malochovu ji nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka.

V chovu bylo původně 45 slepic a šest kachen, 25 slepic v něm uhynulo. Chovatel to nahlásil krajským veterinářům. Zbývající drůbež z chovu bude podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda ve středu utracena.

Ptačí obyvatelé táborské zoo. Ilustrační foto.
V Zoo Tábor se ptačí chřipky nebojí, opeřence mají perfektně izolované

Kolem ohniska se vytyčí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru, ve kterých budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. Bude omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.

"Do současné chvíle byla letošní vlna ptačí chřipky potvrzena ve dvou malochovech v jižních a středních Čechách a u volně žijících ptáků ve třech lokalitách Jihočeského kraje. Dá se tak usuzovat, že je v současnosti nákaza na vzestupu. Prosím proto chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a především zamezili kontaktu drůbeže a volně žijících ptáků," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). V současnosti se ve středočeském chovu zjišťuje patogenita choroby.

Pes v útulku - Ilustrační foto
Množení psů nese vážná rizika. Voříšci končí v útulcích, hrozí jim i smrt

Veterináři upozorňují na to, že u chovů, kde není možné zajistit umístění ptáků v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují riziko kontaminace vody, krmiva a podestýlek trusem divokých ptáků.

Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v celé ČR větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezuje se rovněž prodej a přemisťování drůbeže. Agrární komora upozornila na to, že české drůbeží maso a vejce uváděné na trh jsou pro spotřebitele bezpečné a z pohledu konzumace nezávadné.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98.000 ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Teď je v Evropě podle veterinářů asi 170 ohnisek nákazy přímo v chovech.