U silnice před kasárnami čekalo na vojáky několik desítek lidí, někteří si přinesli americké vlajky. Konvoji mávali, vojáci jim odpovídali také máváním.

"Jsem tady, protože si vážím demokracie," řekl zpravodaji ČTK František Prchlík z Veleně u Prahy. "Jdu je symbolicky pozdravit," vysvětlil důvod své přítomnosti František Kejmar z Káraného, který stejně jako Prchlík před kasárnami rozvinul americkou vlajku. Američany prý zažil už jako dítě na konci druhé světlové války a dostal od nich tehdy žvýkačky s upozorněním, že je nemá polykat.

Čtěte také: Kaufland kvůli nahlášené bombě prohledával policejní pes. Šlo o planý poplach

Řidiči, nevjíždějte do kolony„Kolony budou doprovázeny vozy vojenské policie a řidiči by měli dodržovat pravidla silničního provozu a nevyjíždět do kolon. Zájemci, kteří chtějí projíždějící jednotku pozdravit, by neměli vstupovat před vozidla. Jde o těžkou vojenskou jednotku, tak aby vše proběhlo bezpečně," varoval Jan Šulc

Atmosféru při vítání konvoje ozvláštnil řidič Škody 1203 s nápisy Výkup koží, 1. máj a Sběrné suroviny, který jezdil kolem kasáren a pouštěl z tlampačů písně Krala Kryla a Waldemara Matušky nebo hlášky Miroslava Donutila z jeho vojenských rolí.

První ze 125 vozidel vyrazila od hranic s Německem před půl desátou. Po dálnici D5 vojáci zamířili do Ostrova u Stříbra, kde natankovali svou vlastní naftu, a dále pokračovali na Starou Boleslav.

Jádro celého konvoje čítajícího 550 vojáků tvoří američtí dragouni z 2. jízdního pluku (2. Cavalry Regiment), jeho součástí je i padesátka Britů. Spojenečtí vojáci s sebou vezou desítky obrněnců Stryker, vozy Hummer nebo britské Šakaly.

Cílem cesty Polsko

Českem za poslední dva roky projely tři podobné konvoje. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu ozvala spousta hlasů odpůrců NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.

Nepřehlédněte: Záhadná smrt v boleslavské nemocnici. Podezřelá ošetřovatelka je ve vazbě

Cesta konvoje 2017Zdroj: Archiv