Na přítomnost stavbařů jsou zde uživatelé dálnice „zvyklí“, práce zde začaly již loni v březnu – tentokrát se však chystá 16hodinová uzavírka směru na Brno od sobotního večera do nedělního dopoledne, připomněla policejní mluvčí Veronika Čermáková.

Na víkend se chystá uzavírka

Od večera 29. února, předpokládaného času 19.00, bude u exitu 66 Loket dálnice uzavřena asi do 11.00 následujícího dne 1. března. „Objízdná trasa pro osobní vozidla je stanovena přes obce Čechtice, Pelhřimov a Humpolec,“ uvedla Čermáková.

Modernizované úseky dálnice D1
- Exit 21 Mirošovice – exit 29 Hvězdonice: dálniční kilometry 20,8 – 29,5
- Exit 56 Soutice – exit 66 Loket: dálniční kilometry 56,3 – 66,3
Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic ČR

Upozornila však, že nákladní dopravu budou policisté odklánět z dálnice již na exitu 21, a to už odpoledne: od sobotní 17. hodiny. V tomto případě je vyznačená objížďka o poznání delší: trasa pro náklaďáky vede přes Mirošovice, Tábor, Pelhřimov a Humpolec.

Hlavní stavební práce pak v úseku dálnice mezi exity 56 a 66 mají začít za měsíc: od soboty 28. března. Trvat by měly do dokončení modernizace tohoto úseku před koncem letošního roku. Spojeny budou s vlastně již „tradičním“ omezením dopravy: jezdit se bude ve vyznačených zúžených jízdních pruzích po dvou v každém směru; tedy v režimu 2+2. Maximální rychlost jízdy sníží dopravní značení na 80 km/h.

close Modernizace D1 - stav k 03/2020. info Zdroj: Policie ČR zoom_in

Nyní zúžení, pak přesun dopravy

Již od soboty 22. února byly obnoveny práce na modernizaci dálnice mezi exity 21 Mirošovice a 29 Hvězdonice na pomezí Prahy-východ a Benešovska. Aktuálně je na nájezdu od Benešova, ze silnice číslo I/3 ve směru na Prahu, zúžen připojovací pruh, což je spojeno také s omezením rychlosti.

„Současně je také v okolí mostu Šmejkalka mezi dálničními kilometry 23,0 a 24,6 ve směru na Brno uzavřena pravá zpevněná krajnice neboli odstavný pruh,“ upozornila policistka Čermáková. S tím, že od 6. do 8. března se omezení promění a ve směru z Prahy na Brno, tedy od Mirošovic po Hvězdonice, bude postupně uzavírán pravý jízdní pás.

Jezdit se bude levou částí dálnice, a to zúženými jízdními pruhy v režimu 2+2 při omezené maximální rychlosti na osmdesátku. Také zde by většina prací měla být hotova koncem letošního roku. Pouze na mostě přes Sázavu (Hvězdonice) se bude pracovat ještě v příštím roce.

Třiasedmdesát tisíc přestupků

Mluvčí Čermáková zdůraznila, že zajištění bezpečnosti pracovníků v modernizovaných úsecích vyžaduje nejen umístění mobilních svodidel, ale také omezení rychlosti. Dodržování stanovených limitů policisté loni kontrolovali úsekovým měřením – a správním úřadům pak oznamovali desítky tisíc provinilců.

„Na Městský úřad v Benešově oznámili téměř 36 tisíc přestupků, na Městský úřad v Říčanech více než 19 tisíc a na Městský úřad ve Vlašimi přes 18 tisíc,“ připomněla. S upozorněním, že také letos mohou řidiči v místech s omezením počítat s úsekovým měřením.

Sankce za přestupky spojené s překročením rychlosti
- Překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci o 40km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více: na místě řešit nelze, ve správním řízení 5000 – 10 000 Kč, zákaz řízení 6 měsíců – 1 rok, 5 bodů

- Překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci o 20 km/h a více nebo mimo obec o 30 km/h a více: na místě do 2500 Kč, ve správním řízení 2500 – 5000, zákaz řízení 1 – 6 měsíců (spáchá-li řidič opakovaně v období 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích), 3 body

- Překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci o méně než 20 km/h nebo mimo obec o méně než 30 km/h: na místě do 1000 Kč, ve správním řízení 1500 – 2500 Kč, zákaz řízení se neukládá, 2 body