Tyhle debaty v minulosti dlouhodobě budily emoce v diskusích středočeských politiků z řad vládnoucí koalice a opozice v souvislosti s miliony, které kraj podle rozhodnutí zastupitelů poslal organizátorům akcí lákajících desetitisíce návštěvníků: červencových oslav 115. narozenin motocyklové značky Harley-Davidson v Praze (10 milionů korun) a festivalu filmové hudby a multimédií Soundtrack, uspořádaného v Poděbradech na přelomu srpna a září (čtyři miliony).

Fotogalerie: Spanilá jízda Harley Davidson Prahou

Ideální cílová skupina

Nyní nadešel čas účtování. Na pondělním jednání středočeských zastupitelů představí hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) fakta ze závěrečných zpráv předložených organizátory. A přesto, že se jedná o dva z trojice strategických projektů na podporu cestovního ruchu a propagace Středočeského kraje, lze nejspíš opět očekávat debaty stavějící do protikladu záliby vybraných skupin lidí a například potřeby investic do škol zřizovaných krajem. Naopak z vedení hejtmanství již opakovaně zaznělo, že se vše vyplatilo. Peníze se bohatě vrátily.

Zastupitelé ostatně schvalovali jejich poskytnutí s tím, že nejde o podporu zábavy motorkářů nebo milovníků kinematografie, ale kraj vlastně objednává svoji propagaci mezi příznivci významných akcí lákajících movitější klientelu, jež se chce bavit a nerozpakuje se utrácet jak v rámci dané akce, tak při případných pozdějších návštěvách (a tak ji lze považovat za velmi vítanou cílovou skupinu). Nabídku cestovního ruchu ve středních Čechách organizátoři akcí představili svým hostům i prostřednictvím vlastních informačních kanálů. Cílem je lákat k pobytu v kraji také jiné lidi, než k jakým se dostanou informace třeba prostřednictvím účastí na veletrzích cestovního ruchu. (Mimochodem – v tomto týdnu měl kraj zastoupení na veletrhu Czech Travel Market v pražských Letňanech a ještě stále má také na mezinárodním veletrhu Touristik & Caravaning v německém Lipsku.)

Více o velkofilmu později

Třetím ze strategických projektů v oblasti propagace kraje je chystaný historický velkofilm Medieval o Janu Žižkovi. Na podporu jeho natáčení středočeští zastupitelé odsouhlasili čtyři miliony korun již loni v září – s tím, že půjde nejen o propagaci konkrétních lokalit v hotovém díle (a ve středních Čechách mají k podpoře cestovního ruchu zůstat i některé rekvizity), ale velkým přínosem budou také útraty mohutného štábu během filmování. Projekt je zatím ve fázi natáčení. Z domácích hvězd stojí před kamerou například Karel Roden, Ondřej Vetchý, Jan Budař či Marek Vašut, ze zahraničních především Michael Caine, Ben Foster, Til Schweiger, Matthew Goode, William Moseley, Roland Møller a Sophie Loweová.

Bilance akcí podpořených krajem
* Oslava 115. výročí založení značky Harley-Davidson
- Počet návštěvníků: 103 tisíce
- Spotřeba vyplývající z pořádání akce 1,08 miliardy korun; tržby v multiplikaci 2,06 miliardy
- Celkové příjmy pro veřejné rozpočty 432 miliony korun; ve středních Čechách připadne do rozpočtu kraje, měst a obcí cca 11 milionů

* Soundtrack Festival Poděbrady 2018
- Návštěvnost: 33 tisíc diváků
- Výdaje návštěvníků měly dopad na zvýšení produkce (obratu) české ekonomiky o 130 814 764 Kč
- Podnikatelům a firmám dodávajícím zboží a služby pro návštěvníky se zvýšily příjmy o 15 490 598 Kč

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje