„Povinnost nosit reflexní prvky na oblečení platí od poloviny letošního února. Zdá se, že lidé zákon vnímají a dodržují," konstatoval Martin Doležal z mladoboleslavského dopravního inspektorátu Policie ČR.

Upozornil, že zatímco v minulém roce se stalo pětačtyřicet nehod, jejichž příčinou byli nedostatečně osvětlení chodci, letos policisté evidují čtyřicet případů, kdy se řidiči vozidel lidem na komunikaci nestačili včas vyhnout. Za všechny připomněl nedávnou nehodu, která se neobešla bez zranění.

„Ve večerních hodinách řidič vozidla přehlédl chodce, který se pohyboval po dálnici D 10 v úseku rekonstruovaného mostu u Brodců a neměl na sobě reflexní prvky. Navíc byl pod vlivem alkoholu," uvedl Martin Doležal.

Podle něj je nejrizikovějším obdobím právě přicházející podzim, místem pak přechod za kruhovým objezdem. Chodci by si hlavně v tento čas měli také dávat pozor, kde a jak přechází.

„Důležité je s řidičem navázat oční kontakt, čímž on zaregistruje, že se chystáte přecházet," poradila mluvčí mladoboleslavské policie Lucie Nováková s tím, že reflexní pásky je vhodné nosit na té části těla, kterou jste směrem ke středu vozovky.

Policejní akce X

Řidiči i chodci reflexní prvky na oblečení vítají. Boleslavský deník se o tom přesvědčil v době, kdy se zúčastnil dopravně bezpečnostní akce X.

Jsou chodci správně označeni reflexními páskami za snížené viditelnosti? Vědí o tom, že od února platí zákon, který tuto povinnost ukládá všem chodcům a cyklistům, pokud se pohybují mimo obec? Nejen na tyto otázky hledala odpověď zmíněná dopravně bezpečnostní akce.

Kolem šesté hodiny ranní do terénu vyjely dvě policejní hlídky. Boleslavský deník, který při akci nechyběl, se připojil ke dvojici policistů, jež zastavovala chodce i řidiče na trase Brodce, Chotětov, Bezno, Zdětín, Čistá a Plužná. Druhá hlídka operovala v úseku Katusice, Plužná, v ulici Kuřivodská v Bělé pod Bezdězem, v Čisté, v Bezně a Chotětově.

Když Lucie Nováková, mluvčí mladoboleslavské policie, ze služebního auta vyndávala modrou reflexní tašku a dva žluté pásky, hodinky ukazovaly něco kolem půl deváté a její kolegové právě zastavili v Bezně šoféra octavie.

Řidičovy obavy

„Provedl jsem něco, nebo jste mě zastavili náhodně?" tázal se policisty opatrně starší řidič ze Slaného poté, co ho vyzval k předložení řidičského průkazu a dokladů od vozidla. „Jsem si vědom toho, že jsem včas nepřibrzdil za cedulí obce, ale přede mnou jel kamion. Značku jsem viděl až na poslední chvíli," obával se šofér, zatímco se připravoval na fouknutí do alkoholtesteru.

Po pár minutách pro něj policejní kontrola skončila s kladným výsledkem a navíc od Lucie Novákové dostal dvě reflexní pásky a modrou reflexní tašku. „Dostanu rovnou dvě? To už budeme mít celá rodina," řekl šofér a současně si do peněženky uklízel doklady.

Povinnost nosit reflexní pásky rozhodně vítá. „Kdybych nebyl řidič, asi by mi to nepřišlo smysluplné. Za mlhy, nebo deště člověka s reflexním páskem vidím na dvě stě metrů a mohu ho bezpečně objet," konstatoval řidič.

Kontrola ve Zdětíně

Před devátou hodinou popojíždíme do sousedního Zdětína. Ačkoliv jde o malou obec a podle klidu na návsi je jasné, že je většina obyvatel dopoledne v zaměstnání, přece jen máme na několik chodců štěstí. „Já už jsem hodně stará a všude jezdím na kole," kvituje s povděkem reflexní dárek od Lucie Novákové přibližně osmdesátiletá žena, která byla zrovna na cestě do místního obchodu.

Stejný cíl měla i Zuzana Lauerová. „Jelikož mám dvě malé děti, reflexní pásek mám samozřejmě i na kočárku. Kromě toho dětem vybírám i takové oblečení, které už na sobě má našité reflexní proužky," vysvětlila nám Zuzana Lauerová. Dobře si uvědomuje, jaké nebezpečí může hrozit dětem, když v šeru nebudou dobře vidět.

Během dne policejní hlídky rozdaly několik reflexních pásků a věří, že je lidé nebudou zapomínat doma. Nejrizikovější je právě období podzimu.

Čtěte také: Kladenští policisté rozdávali reflexní prvky chodcům, cyklistům i řidičům