„Obvyklým důvodem zranění dětí při sportu a venkovních aktivitách je absence bezpečnostních pomůcek,“ upozornila Effenbergerová. S tím, že třeba přilba by neměla být samozřejmostí jen při jízdě na kole. Platí to i pro uživatele koloběžek, skateboardů nebo kolečkových bruslí.

Při jízdě autem pak záchranáři kladou důraz na použití pásů a dětských autosedaček – a nejen proto, že jde o povinnost. Velkým rizikem zvlášť pro menší děti jsou zahradní bazény a jezírka. Vzrůstající obliba zahradního grilování bohužel přináší i nárůst počtu dětských popálenin. Právě tato poranění jsou přitom velmi bolestivá, jejich hojení dlouhodobé – a doslova mohou změnit život celé rodině.

„Letní zdravotní rizika se však nevyhýbají ani dospělým,“ varuje Effenbergerová. Svědčí o tom i nárůst počtu prázdninových výjezdů. Loni v červenci jich středočeští záchranáři zaznamenali 12 174 – a v srpnu 12 167. Zhruba o pětinu víc ve srovnání s jinými měsíci.

Mezi prázdninovými zásahy loni nechybělo 977 dopravních nehod, 197 úrazů při sportování – a také 763 zranění v rámci jiné rekreační činnosti. Nárůst má ovšem řadu příčin. Lidé jsou aktivnější než jindy – více cestují, sportují, ale třeba i zahrádkaří – a „ven“ z metropole vyráží spousta Pražanů.

Doporučení záchranářů pro bezpečné prázdniny
SPORT
Nepřeceňujte své síly, zejména pokud během roku pravidelně nesportujete. Používejte ochranné prostředky, například přilby a chrániče. Vybírejte si terén, který odpovídá vašim silám a schopnostem.

ALKOHOL
Především o prázdninách mládež experimentuje s drogami a alkoholem. Dospělí by v horku měli volit „lehčí variantu“ – vinný střik či nízkostupňové pivo. Pozor: alkohol snižuje odhad míry rizika a vede k přeceňování sil i schopností.

KOUPÁNÍ
Důležité je neskákat do neznámé vody či nechodit do vody rozehřátí. Opatrní by měli být především kardiaci, epileptici, lidé s vysokým krevním tlakem. Malé děti je u vody nutné hlídat. Koupací kruhy či nafukovací rukávky neplavce neochrání.

POBYT NA SLUNCI
Vystavení pokožky slunečním paprskům by mělo být postupné. Nezapomínejte na kvalitní opalovací krémy, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Nepodceňujte svůj aktuální zdravotní stav a dodržujte pitný režim, úměrně se oblékejte, nevycházejte na slunce mezi dvanáctou a třetí hodinou odpolední.

DOPRAVNÍ NEHODY
Pozor na sváteční řidiče, kteří nejsou zvyklí na provoz a často nedokážou odhadnout své schopnosti. V letním horku se navíc i nejzkušenější řidič rychleji unaví a ztratí na ostražitosti. Důležité jsou přestávky spojené s napitím a nadýcháním čerstvého vzduchu (a lze si i chvíli zdřímnout).

Zdroj: Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje