První jmenovaný čelí obžalobě z přijímání úplatku a zneužívání pravomoci veřejného činitele, druhý se podle státního zástupce Petra Jiráta provinil podplácením.

Tyto zločiny mají souviset s jednáním o prodeji pěti pozemkových parcel o celkové rozloze 92 144 metrů čtverečních v takzvané malé průmyslové zóně v lokalitě Šťáralka, kde veřejný činitel Pekárek podle obžaloby za milionový úplatek přistoupil na obchod výrazně pod cenou.

Pekárek odmítl před soudem vypovídat

V minulosti vinu opakovaně odmítal, před soudem se ale nevyjádřil. „Nebudu vypovídat,“ řekl v pátek ke kauze, jejíž důsledky nejen připravily o posty jak Pekárka, tak starostu Jiřího Buřiče, ale také rozeštvaly členy kolínské ODS, k níž oba někdejší představitelé města patřili.

A podobně se zachoval i druhý obžalovaný. „Na základě rady obhájce nebudu vypovídat,“ prohlásil Lička, přestože soudkyně Chrdleová jen pár sekund předtím zdůrazňovala: přiznání je polehčující okolnost.

Žalobce Jirát má jasno. Oba muži, kteří nyní společně usedli na lavici obžalovaných, se někdy v roce 2009 dohodli na prodeji pozemků o výrazně vyšší hodnotě oficiálně za 15 milionů s tím, že Ličkova firma ve skutečnosti zaplatí o milion korun více.

Takový byl totiž úplatek, o který si Pekárek podle Jirátových slov řekl.

Neznámý člověk zveřejnil záznam z tajné schůzky

Poté, co si spiklenci plácli zvukový záznam jejich jednání, který předloni kdosi poskytl médiím a jehož zveřejnění kolínskou kauzu odstartovalo, naznačuje, že to bylo zřejmě někde v restauraci nechal místostarosta schválit prodej v radě města a následně i v zastupitelstvu. „Jejich členy nepravdivě přesvědčil, že pozemky nelze prodat za vyšší kupní cenu,“ konstatoval státní zástupce.

Jinak se kolem prodeje žádné nepravosti neděly vše bylo řádně provedeno, sepsáno a zaplaceno za účasti úředníků z patřičných odborů radnice.

Výsledkem bylo uzavření kupní smlouvy ze 17. 12. 2009 a již 31. prosince se změna vlastníka projevila vkladem do katastru nemovitostí.

Papírově šlo tedy o zcela běžnou a naprosto standardní transakci.

Město na prodeji pozemků značně prodělalo

Problém je ale v tom, že město prodělalo. Sakramentsky prodělalo. Znalecký posudek totiž stanoví minimální cenu pozemků na částku 41,46 milionu.

Rozdíl, 26,46 milionu korun, by nyní město ovládané jinou politickou reprezentací rádo získalo. „Navrhujeme uložit oběma obžalovaným povinnost uhradit tuto částku společně a nerozdílně,“ řekl v jednací síni Tomáš Kasal, zastupující radnici jako zmocněnec poškozeného.

Hlavní líčení soudkyně Chrdledová rozplánovala prozatím do 28. března. Je ale možno očekávat, že se jednání protáhne a mohou zaznít i návrhy na výslechy dalších svědků a předložení dalších důkazů.

Obhajoba již avizovala, že bude žádat osobní slyšení znalce a bude trvat na přečtení všech zápisů z jednání radních a zastupitelů, na nichž se o prodeji pozemku hovořilo.

Z výpovědí některých radních, které soud osobně nepředvolal a předsedkyně senátu v pátek přečetla, co nadiktovali do protokolů při výsleších na policii, nicméně plyne, že ne vždy se vše, o čem volení zastupitelé města debatovali, dostalo do zápisu.

Někdejší radní Karel Sova i již zesnulá Jiřina Veselá totiž potvrdili, že se někteří z radních pravidelně setkávali ještě na neoficiálních poradách před termíny skutečných zasedání, aby si vyjasnili stanoviska.

Debaty lze také očekávat kolem toho, jaký byl reálný zájem investorů o pozemky v lokalitě Šťáralka, zjevně stojící ve stínu průmyslové zóny Ovčáry, a o neuskutečněném prodeji sporných pozemků z minulosti, kdy podle slov exradní Veselé sjednána dvoumilionová záloha.