Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. Mašínovci totiž při svém útěku za železnou oponu zabili podle dobových pramenů sedm lidí, a to jak na našem území, tak v NDR. Operovali mimo jiné i na Kutnohorsku. Nedaleko obce Žleby přepadli vůz s výplatami zaměstnanců hedvikovského Kovolisu, protože potřebovali peníze na další odbojovou činnost. Zastřelili přitom ozbrojeného účetního Josefa Rošického.

Z vyprávění řidiče přepadeného vozu

S Karlem Slavíkem, rodákem ze Žlebů, stojíme u místní bažantnice. jen pár stovek metrů od obce. Kolem ní vede silnice III. třídy, po které jel 2. srpna 1952 v dopoledních hodinách vůz se čtyřmi zaměstnanci společnosti Kovolis. Auto převáželo z banky v Čáslavi mzdy pro zaměstnance továrny, dohromady bezmála 900 tisíc korun. Josef Mašín a další člen skupiny Václav Švéda na něj už čekali, oblečeni v uniformách Lidových milicí.

close Karel Slavík na místě, kde Mašínové přepadli vůz s výplatami zaměstnanců hedvikovského Kovolisu a zastřelili účetního Josefa Rošického. info Zdroj: Deník/Jana Adamová zoom_in Karel Slavík na místě, kde Mašínové přepadli vůz s výplatami zaměstnanců hedvikovského Kovolisu a zastřelili účetního Josefa Rošického.

Co přesně se v osudný den u žlebské bažantnice odehrálo zná sice Karel Slavík jen z vyprávění, zato od člověka, který byl přímo v centru samotného dění. „Já jsem v Čáslavi opravoval kancelářské stroje a řidič toho přepadeného auta, pan Kápička, tam z Kovolisu vozil psací stroje, počítačky a tak všechno. Celý ten příběh mi tenkrát vyprávěl,“ vzpomíná Karel Slavík, kterému bylo v roce 1952 teprve deset let. Řidič Kápička mu řekl, že když vůz zastavil, vytáhli je Mašín se Švédou ven a přivázali je ke stromu. Protože Josef Rošický na ně vytáhl zbraň, kterou měl u sebe, Josef Mašín ho zastřelil.

„Doslova mi řekl, že tím si to zpečetil. Kdyby tu pistoli nevytáhl, vzali by si nejspíš peníze a je nechali být,“ vzpomíná na slova řidiče bez dalších podrobností Karel Slavík. Tragickou událost onoho dne tady u silnice mezi obcemi Žleby a Horky vůbec nic nepřipomíná. I bažantnice za ty roky prořídla, protože se hodně stromů vykácelo. Zůstal jen příběh vyprávěný řidičem přepadeného vozu panem Kápičkou, který na rozdíl od Josefa Rošického přežil.

Přímočarý film bez přikrášlování reality

Snímek Bratři vznikl podle scénáře Marka Epsteina v režii Tomáše Mašína, kterého pojí s aktéry události příbuzenská linie. „Cílem bylo natočit přímočarý film bez přikrášlování reality a očerňování protivníka,“ řekl před časem Deníku režisér Mašín. Ať už vnímá divák tuto část historie jakkoli a činy bratrů Mašínových chápe, nebo zavrhuje, má šanci poznat příběh se všemi detaily. „My nesoudíme, bratři Mašínové jsou hrdiny tohoto filmu, ale jestli jsou hrdiny historie, chceme nechat na divákovi,“ poznamenal producent filmu Petr Bílek.

Trailer k filmu Bratři:

| Video: Youtube

close Bratři info Zdroj: se svolením Cinemart zoom_in V hlavních rolích filmu Bratři se představí Oskar Hes (Josef Mašín) a Jan Nedbal (Ctirad Mašín). Ve filmu dále hrají Tatiana Dyková (Zdena Mašínová), Matěj Hádek (Zbyněk Roušar), Adam Ernest (Milan Paumer), Matyáš Řezníček (Václav Švéda) nebo Antonín Mašek (Zbyněk Janata). Bratři byli natočeni v zahraniční koprodukci společností FilmBrigade ve spolupráci s Českou televizí, Státním fondem kinematografie a národním dopravcem České dráhy. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyšle Bratry do soutěže o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film.