Mezi devět nejúspěšnějších obcí a měst, po třech nejlepších ve čtyřech kategoriích odstupňovaných podle počtu obyvatel, kraj rozdělí celkem 480 tisíc korun, uvedl k pondělnímu rozhodnutí rady kraje náměstek hejtmanky Miloš Petera (ČSSD). „Obdrží finanční dar ve výši 60 tisíc korun, 40 tisíc a 20 tisíc korun,“ upřesnil, jaké jsou prémie za získání nejen 1. místa, ale také 2. a 3. příčky.

Nejúspěšnější obce a města jsou rozprostřeny rovnoměrně po celém kraji; zastoupení mezi regionálními vítězi nemají jen Mladoboleslavsko a Praha-východ. Naopak Příbramsko a Praha-západ se na pomyslné stupně vítězů dostaly dvakrát.

V kategorii největších měst patří prvenství Berounu, který už za loňský rok bodoval také v celostátní soutěži o putovní Křišťálovou popelnici. Město tehdy v klání, v němž každý kraj zastupovala pětice regionálních špiček, získalo nejen republikové prvenství v kategorii sídel nad pět tisíc obyvatel, ale rovněž absolutní vítězství. V kategorii obcí s 501 – 5000 obyvateli navíc tehdy obdržela ocenění za druhé místo obec Lety, která je v nynějším krajském oceňování také na stříbrné příčce ve své kategorii.

Hodnotilo se tehdy nejen množství vytříděného odpadu v jednotlivých komoditách na osobu a rok, ale také poměr tříděného odpadu a směsného komunálního odpadu, stejně jako podmínky, které mají občané vytvořeny pro separaci. K těm patří například hustota sběrné sítě či posouzení, zda obec sbírá i druhy odpadu, jejichž separování není samozřejmostí všude: nápojové kartony, kovové obaly či bílé sklo odděleně od barevného.

Výsledky soutěže My třídíme nejlépe

I. kategorie (do 499 obyvatel):
1. místo – obec Samopše (Kutnohorsko)
2. místo – obec Okřínek (Nymbursko)
3. místo – obec Třebsko (Příbramsko)

II. kategorie (500 až 1999 obyvatel):
1. místo – obec Sýkořice (Rakovnicko)
2. místo – obec Lety (Praha-západ)
3. místo – obec Horní Bezděkov (Kladensko)

III. kategorie (2000 až 10 000 obyvatel):
1. místo – město Nový Knín (Příbramsko)
2. místo – obec Velký Osek (Kolínsko)
3. místo – město Rudná (Praha-západ)

IV. kategorie (nad 10 000 obyvatel):
1. místo – město Beroun
2. místo – město Vlašim (Benešovsko)
3. místo – město Mělník

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje; výsledky 15. ročníku soutěže (2019)