O zajišťování činnosti Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině se bude starat krajský úřad společně s hasiči a policisty, potvrdila hejtmanka Petra Pecková (STAN).
„Minimálně po celý červenec bude KACPU v Kutné Hoře fungovat stejně jako doposud. Ministerstvo vnitra následně vyhodnotí provoz všech krajských asistenčních center – a případně navrhne úpravy systému v pomoci uprchlíkům z Ukrajiny,“ upřesnila hejtmanka, co se nyní změní – či spíše nezmění. Nadále bude centrum pomáhat i se zajišťováním ubytování.
Na jeden den přijde pauza
I když má asistenční centrum v Kutné Hoře fungovat v prostorách GASK neboli Galerie Středočeského kraje do konce července, z technických důvodů musí zůstat zavřené ve středu 20. července. S tím podle hejtmančiných slov nebude problém. „Nepředpokládáme komplikace kvůli uzavření na jediný den. Uprchlíci mohou jako vždy využít pracoviště cizinecké policie ČR nebo odborů azylové a migrační politiky ministerstva vnitra,“ upozornila Pecková.
Během úterka navštívilo kutnohorské centrum 35 lidí, kteří se přišli přihlásit jako váleční uprchlíci. Zajistit ubytování z nich potřebovalo 10. Od počátku fungování asistenčních center ve středočeských městech – vedle Kutné Hory byla také zřízena už v květnu uzavřená asistenční centra v Mladé Boleslavi a Příbrami – jimi zatím prošlo 29 304 příchozích, informoval ve středu mluvčí kraje David Šíma.
V kraji už pracuje 13 tisíc běženců
Připomněl současně, že aktuálně je ve Středočeském kraji registrováno 55 058 držitelů oprávnění k pobytu v souvislosti s válkou na Ukrajině – z celkem 375 tisíc celorepublikově vydaných víz. Jako „potenciálně ekonomicky aktivní“, tedy dospělé lidi mezi 18 a 65 lety, z nich úřad práce eviduje 35 637 osob.
Šíma však upozornil, že ne u všech lze očekávat, že nastoupí do práce. „U žen je třeba zohlednit, že pečují o nezletilé děti, kdy ve Středočeském kraji je registrováno více než 17 tisíc ukrajinských dětí do 15 let,“ konstatoval. Připomněl, že z řad ukrajinských běženců již v kraji získalo zaměstnání 13,1 tisíce lidí. Nejčastější uplatnění našli v zemědělství, zahradnictví, službách a potravinářském průmyslu.