Umožní to nově zřízený dotační fond homogenizace – jehož označení sice mnoho neprozradí a na první pohled nenadchne ani názvem, avšak na druhý pohled už je to jiná: jde o 100 milionů korun, které mají lidem vylepšit silnice; přímo v blízkosti jejich bydlišť. A to tak, aby vozovka byla nová kompletně: od obrubníku k obrubníku, vysvětluje náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast silniční dopravy Martin Kupka (ODS). Předpokládá, že díky této částce by se letos mělo podařit opravit 66,6 kilometru krajem spravovaných sinic. Ovšem: provedeno v režii obcí a měst. „Pro středočeskou silniční síť to bude výrazná injekce,“ míní Kupka.

Opravovat v celé šířce

Správa a údržba silnic Středočeského kraje obcím, které v rámci svých stavebních akcí nechaly rozkopat komunikace v její péči, ukládá uvést je do původního stavu. „Ideální je oprava v plné šíři,“ poznamenal Kupka. S tím, že příspěvek v minulosti obce získávaly od kraje rozdílně: některé v plné částce, jiné obdržely částečnou pomoc a další nic. Debaty se vedou i kolem vyslovených (či údajně vyslovených) příslibů. Nově kraj slibuje jednotné podmínky pro všechny: nabízí uhrazení poloviny nákladů na opravu vozovky.

„Sáhnout“ si na tyto peníze má po budování kanalizace možnost každý starosta, připomněl krajský zastupitel Ondřej Lochman (STAN), který zná souvislosti hodně zblízka: je také starostou Mnichova Hradiště. Pochvalně novinku vítá i středočeská opozice. „Jsem rád, že se vykročilo tímto směrem,“ řekl někdejší radní Robert Bezděk (ANO). Podle něj současný program „navazuje na to, co bylo rozpracováno v předcházejícím období“. O přínosu hovoří i někdejší náměstek hejtmanky Gabriel Kovács (ANO).

Vlastně se dá říci, že kraj připlatí na práce v nerozkopané polovině vozovky. V celé šíři je nicméně v rámci jednoho projektu zajistí firma objednaná obcí, městem či jejich dobrovolným svazkem, připomněl náměstek hejtmanky pro oblast financí, dotací a inovací Věslav Michalik (STAN). Což usnadní hlídání kvality, sledování záruk i případné reklamace.

Šest stovek na metr čtvereční

Konkrétní podmínky čerstvě schváleného dotačního programu krajský úřad zveřejní na své úřední desce 5. května. Náměstek Michalik je shrnul do několika slov: jde o to, aby se z této dotace neplatilo nic jiného kromě nového asfaltového koberce; pro ten je stanovena podmínka tloušťky 50 mm.

Pro letošní rok je maximální výše dotace stanovena na 600 Kč na metr čtvereční homogenizované silnice (což vychází z 50 procent průměru obvyklé ceny). „Žádosti o finanční podporu budou moci žadatelé zasílat od 30. června do 30. září,“ poznamenal Michalik. S tím, že se týkají projektů s prokazatelně vynaloženými náklady od 1. 1. 2020.