Je tak v pořadí pátým předváděcím neboli display pilotem letounu JAS-39 Gripen. Špankova příprava na roli pilotní jedničky začala v minulém roce. Nácvik a případné ukázky na veřejnosti však zkomplikovala pandemie koronaviru. Letos, zdá se, bude situace jiná.

Letité zkušenosti

Ondřej Španko je absolventem Univerzity obrany. Jeho letecká kariéra začala na letišti v Pardubicích a poté pokračovala v Náměšti nad Oslavou, kde létal základní, pokračovací a bojový výcvik.

Po převelení pokračovala jeho kariéra na čáslavském letišti na letounu L-159 Alca. K nejzajímavějším jeho tehdejším vystoupením patřila účast na leteckých dnech v Holandsku, Dánsku a na Maltě.

Po úspěšném tříměsíčním přeškolení na letoun JAS-39 Gripen ve Švédsku se Španko stal pilotem prestižní 211. taktické letky. V roce 2019 se zúčastnil mise Baltic Air Policing v Estonsku.

Rozdíl mezi leteckou sestavou, kterou létal na Alce a připravovanou ukázkou na Gripenu je velký. Letoun JAS-39 je vybaven delta křídlem s kachními plochami, mnohem silnějším motorem s přídavným spalováním a vrozenou nestabilitou.

„To vše umožňuje provádět dynamické manévry, které jsou na stabilním letounu s přímým křídlem nemyslitelné. Během ukázky tak můžete vidět manévry běžně dosahujících přetížení od -3 do +9G při rychlostech v rozmezí od 200 do 1100 km/h,“ vysvětlil kapitán Španko.

Příprava nové sestavy

Předváděcí pilot 211. taktické letky obvykle stráví na této pozici 3 roky. Nový display pilot zpravidla převezme sestavu po jednom z předchozích pilotů, kde už je vyzkoušeno, jak jednotlivé prvky na sebe navazují a ukázka je atraktivní a líbivá pro diváky. V dalších letech si pak letovou ukázku předváděcí pilot tvoří a upravuje sám. Nicméně letošní, převzatá, ukázka doznala už nyní drobných změn.

Na letecké ukázky nového display pilota se zájemci mohou těšit na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil v Ostravě či na leteckých dnech na Slovensku, v Lotyšsku a Maďarsku.

Dále je na září plánován letecký den v Belgii spjatý s oslavou šedesátého výročí tygří asociace, jejímž členem je čáslavská „tygří“ letka.