Hned úvodu odmítl tvrzení obžaloby o manipulacích s výběrovými řízeními na stavební i zdravotnické zakázky kraje. Zopakoval také, že nevznikla žádná škoda a zakázky nebyly předražené. Slova o penězích, která zazněla v policejních odposleších, se podle něj vztahují k financování volební kampaně ČSSD. Rath trvá na tom, že nejde o spravedlivý proces a o vině je předem rozhodnuto. Ohradil se také proti tomu, že senát podle něj nebere v potaz důkazy předkládané obžalovanými.

Ještě před zahájením závěrečné řeči uvedl, že zopakuje některé argumenty, které již přednášel při závěrečné řeči v roce 2015 – tehdy hovořil během tří dnů celkem 12 hodin – avšak nachystal si i nové argumenty.

Odkázal tím na dřívější jednání soudu, kdy stejný senát rozhodl o vině všech 11 obžalovaných a rozdal jim tresty od podmínek po 8,5 roku odnětí svobody. Nejpřísnější trest, doplněný i citelným peněžitým trestem, vyměřil právě Rathovi, který podle žalobce Petra Jiráta o machinacích předem věděl, podílel se na nastavení korupčního mechanismu přinášejícího miliony do kapsy od předem vybraných uchazečů o zakázky, přijímal úplatky a také zajišťoval bezproblémové schválení zakázek v radě kraje a na jednání valných hromad nemocnic.

Podíl na takto popisované trestné činnosti odmítá Rath i většina spoluobžalovaných; mimo jiné s argumentem, že dávat úplatek, o němž se u soudu hovořilo, by firmě nepřineslo zisk, ale prodělek. Přiznává se pouze stavební podnikatelka Ivana Salačová v pozici spolupracující obviněné.

Nepravomocný verdikt následně předloni zrušil odvolací senát Vrchního soudu v Praze, který měl výhrady proti klíčovému důkazu – policejním odposlechům. Na tom, že nařídil nové projednání případu před krajským soudem, už nic nezměnil ani fakt, že následně Nejvyšší soud ČR rozhodl, že odposlechy byly v pořádku. I státní zástupce Petr Jirát ve své závěrečné řeči upozornil, že rozhodnutím vrchního soudu byl porušen zákon ve prospěch všech obžalovaných. Pro obžalované navrhuje obdobné tresty jako před třemi lety; v případě Ratha a jeho blízkých spolupracovníků manželů Kottových požaduje také propadnutí veškerého majetku.