Autor napsal zmíněné poetické drama na motivy slovenské lidové pohádky koncem 19. století a od té doby prakticky nezmizelo z českých jevišť. Klasická pohádka se později dočkala od Josefa Suka svého zhudebnění.

Základním tématem známého díla je láska dvou mladých lidí ze sousedních, ale znepřátelených královských rodin. Partnerská dvojice musí kvůli svému vztahu prožít mnohá protivenství a překonávat celou řadu překážek. Děj inscenace komentují a posouvají postavy pěti pohádkových běsů.

Současná poděbradská inscenace měla premiéru v Divadle Na Kovárně už v květnu, ta venkovní byla na programu v pátek 21. června. Ovšem atmosféra zámecké zahrady dokázala povýšit inscenaci minimálně o patro výš. Letní nápaditá scéna, stromy a keře dojem z představení náležitě umocnily.

Na Statku U Jelínků zahrály dvě spřízněné kapely.
Nymburská Oliverovka zahrála na statku

Zkušený režisér Ladislav Langr text upravil a do hlavních rolí obsadil věrohodného Martina Šípka a Kateřinu Zachařovou. Ta v roli Mahuleny ještě alternuje s Terezou Soběslavovou. Sám se ujal role krále Stojmíra. V postavě královny Runy se skvěle představila Hana Svobodová, která alternuje s profesionální herečkou Valérií Zawadskou.

Venkovní inscenaci lze snad vytknout, že ne všichni diváci mají možnost všechny scény dobře a bez problému zhlédnout. Ale celkově dobrý otisk z představení to snad nepokazí. Lze tedy jen litovat, že další představení se v zámecké zahradě uskuteční až ve středu 14. srpna. A tentokrát se divákům představí zmíněná Valérie Zawadská.

Z prohlídky zámku v Poděbradech.
OBRAZEM: Poděbradský zámek si prohlédli i zevnitř
V Libici se otevřely brány místní Diakonie.
Středisko Diakonie v Libici otevřelo své brány