Při pondělním zahájení celého programu se v kině Sokol uskutečnila vernisáž výstavy fotografií nazvaná Z rodinného a pracovního alba Miroslava Macháčka. Výstavu zahájil ředitel centra Ladislav Langr a nymburský starosta Tomáš Mach. Vše za přítomnosti herečky Kateřiny Macháčkové, umělcovy dcery, režiséra Petra Svojtky, vnuka Miroslava Macháčka, dále zástupců Ministerstva kultury ČR a Divadelního ústavu.

„Tento skvělý divadelní a filmový herec a uznávaný režisér zanechal hlubokou stopu nejen v divadelním a filmovém světě, ale v srdcích a myslích mnoha diváků,“ uvedl při zahájení starosta.

Vernisáž obohatilo vystoupení violoncellového dua ve složení Jiří Čmugr a Barbora Daňková.

Následovala beseda, která připomněla tvorbu zmiňované osobnosti. Pozvání přijal generální ředitel Národního divadla Jan Burian, dále herci Taťjana Medvecká a Petr Kostka. Všichni přispěli nějakou zajímavou vzpomínkou nebo zážitkem. Jejich vyprávění se také několikrát dotklo legendární inscenace hry Naši furianti, která byla v roce 1979 v Macháčkově režii se zájmem a úspěchem uvedena na scéně Národního divadla. Inscenace se dočkala 161 repríz a Taťjana Medvecká i Petr Kostka v ní tehdy účinkovali.

„Každá umělecká generace se chce nějak vyjádřit či vyslovit k současnosti, hledá způsoby svého vyjádření. Divadlo mizí v čase, ale některá tvorba zůstává dlouho živá, a to bezesporu platí i o těchto Našich furiantech,“ poznamenal Jan Burian.

Pondělní program zakončilo promítání televizního záznamu Našich furiantů.

Pestrý vzpomínkový program však pokračuje až do neděle 8. května. Informace zájemci najdou na webových stránkách kulturního centra.