Nepůjde o klasickou zabijačku s porážkou vepře, která je na veřejnosti zapovězena. „Bude tam trojnožka, na níž bude část vepře viset, ale jinak bude vše předem připraveno. Místní si budou moci zakoupit zabijačkové pochoutky ve stáncích zhruba v době od 10.30 do 14 hodin,“ řekl Deníku ředitel NKC Lukáš Toman Paclt. První nymburské zabijačkové hody se tak stanou předzvěstí masopustu, který se uskuteční o tři týdny později, v sobotu 24. února.

Nymburský masopust

Sraz se chystá tradičně na náměstí před desátou dopoledne. Úderem 10. hodiny předá starosta město masopustnímu reji. Průvod maškar se po předání města Nymburka vydá na obchůzku historickým centrem. Projde Tyršovou ulicí na Malé Valy a dorazí Na Rejdiště.

Nymburský masopust 2023:

Období masopustů uzavřel ten největší, který se uskutečnil v neděli v Nymburce. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

„Nakonec porazíme kobylu, spálíme basu a budeme se veselit, jak to k masopustu patří. Vlastní masky jsou vítány,“ uvedli pořadatelé. I v tomto případě se za doprovodu hudby a tance uskuteční zabijačkové hody s tradičním masopustním občerstvením. Připravena bude i pohádka a kolotoč pro děti.

Masopust byl v Nymburce po 60 letech obnoven v roce 2020. O rok později se kvůli pandemii covidu nekonal. V letošním roce se tak uskuteční počtvrté od jeho historického restartu.