Slavnostní vernisáž se uskutečnila za velkého zájmu veřejnosti v sobotu 15. dubna v Galerii Ludvíka Kuby. Při zahájení promluvil její ředitel Vojtěch Odcházel. „Malíře, etnografa, muzikologa, hudebníka, spisovatele, cestovatele a sběratele Ludvíka Kubu můžeme charakterizovat jako všestrannou osobnost české kultury. Tento umělec svým mnohotvárným dílem vlastně pronikl do celé řady oborů lidského poznání. Rozsáhlá výtvarná tvorba poděbradského rodáka zahrnuje podobizny, krajiny, zátiší, žánrové scény nebo folklórní studie. Nechybí obrazy, které přibližují atmosféru lázeňského města před více než sto lety. Kubovo dílo je pozdním vyzněním impresionismu u nás, který se později sloučil s realismem. Retrospektivní výstava zahrnuje zápůjčky z krajských galerií a soukromých sbírek. V podstatě je zde zastoupen průřez autorovým výtvarným dílem, tedy od jeho raných prací z 19. století až do pozdního období v padesátých letech 20. století,“ uvedl.

Součástí vernisáže byl i tematicky laděný hudební program. Z Kubova sborníku Slovanstvo ve svých zpěvech vybral dirigent a interpret Václav Dlask čtyři skladby, které za doprovodu klavíristy Benjamína Lajdy zazpíval.

Výstava bude otevřena do neděle 30. července, ale už v neděli 30. dubna v 17 hodin se uskuteční v galerii koncert nazvaný NeoFolk Martinů. Vystoupení složené nejen z hudby, ale i recitace představí skladatele Bohuslava Martinů a jeho dílo inspirované českým a moravským folklórem.