Slavnostní vernisáž zahájil moderátor Jiří Vaníček. Ten ve svých slovech kromě jiného připomněl, že díla Ivy Hüttnerové jsou vystavena ve stálých expozicích naivního umění v Paříži a Hamburku. Její tvorba byla třeba k vidění v Japonsku, ve Francii, ve Švédsku a jinde.

Potom už dostala slovo protagonistka podvečera. Nejprve připomněla, že se ve své tvorbě vedle olejomaleb hlavně zabývá litografickou technikou. Během minulých let se často potkávala s celou řadou předních malířů a grafiků, například s Vladimírem Suchánkem, Adolfem Bornem nebo Oldřichem Kulhánkem. Od některých přicházely cenné rady pro její tvorbu. „Mnoho mých obrázků patří někam do časů dávno zašlých a minulých. Patrně by v takové době většina z nás už žít neuměla, ale přesto se mi zdá, že tenkrát utíkal čas nějak pomaleji. Z dětství trochu pamatuji hřejivou atmosféru starých malých krámků, hospůdek, malebných uliček a různých pražských zákoutí. Mám radost, že se o své vzpomínky mohou výtvarnou formou podělit s ostatními lidmi. Potřebnou energii pro svoje další malování čerpám kupříkladu ve zdejších skvělých lázních. Mám ráda polabskou krajinu, panuje tady příjemná nálada, nacházím tady klid a inspiraci,“ uvedla autorka.

Malířka poetických obrázků ilustrovala i několik knížek a velké oblibě se těší její kalendáře, které pravidelně vydává už několik roků. Ostatně pro zájemce byl při vernisáži připraven kalendář s letopočtem 2023.

Výstava bude otevřena do ledna příštího roku a organizátoři ještě chystají komentovanou prohlídku, samozřejmě za účasti autorky.