Kapela reálně fungovala zhruba od jara roku 2000 do jara 2001. „Kapela vznikla jako produkt takového mezidobí, kdy nás několik, kdo jsme dřív hráli v různých poděbradských a nymburských kapelách, mělo zrovna čas a chuť něco podniknout,“ řekl na rozjezd leader kapely Marek Ďurčanský.
S kytaristou Štěpánem Urbancem (oba dobře známe ze Sine Nomen) se párkrát sešli jen tak se španělkama a Štěpán se potom domluvil s basákem Pavlem Martínkem a hlavně s bubeníkem Pepou Podolákem. „Nacvičili jsme takto ve čtyřech asi tři písničky a přemýšleli o dalším nástroji. Zavolal jsem houslistce Evě Filipové a ona přišla,“ popsal rychlý spád událostí Pepa. Podle hudebníků by je prý muzikantsky všechny strčila do kapsy, takže kdykoli v pánské sestavě něco nacvičili, nebyl problém, aby Eva rychle vymyslela svůj part. „Zkoušeli jsme dost bez ní, zaměstnávaly jí i studia v Hradci Králové,“ uvedl Marek.

Právě použití houslí pro většinu účastníků koncertů asi představovalo nejcharakterističtější poznávací znamení soundu kapely. Neméně podstatným, i když mnohem méně viditelným prvkem, byla také tehdy ne tak úplně typická kombinace elektrická a elektroakustická kytara (Štěpán obsluhoval elektroakustiku). „Pro mě to byla jedna z nejlepších kapel, v kterých jsem hrál. Stál jsem za tím, co jsme dělali. Navíc jsme fungovali jako skvělá parta. Když nebylo auto, půjčil si Pavel doma pekařskou avii a jeli jsme. Seděl jsem vzadu, byla tam tma jak v pytli, ale krásně tam vonělo pečivo“ směje se Pepa.

Jak jednoduše popsat hudební styl Vykotlané vrby (tak si totiž fanoušci zjednodušili název)? „Se značnou licencí nejspíš folkrock s různými dalšími názvuky jako funky (basa Pavla Martínka), hard rock či bluesrock. Co se týče repertoáru, hráli jsme v průběhu toho roku přesně 10 písní, z toho Tisíc křídel, jedno peří jsme nikde už před lidmi neodehráli,“ projde se krátkou historií kapely Marek.

Příznivci kapely si jistě vybaví píseň O křídlech, skrýších a cestách, což byl textově ještě pohrobek Sine Nomen. Kdo ovšem znal výraznou éru Sine Nomen, v podobě Marka i Štěpána si to chtě nechtě pospojoval. Přeci jen Marek má specifický způsob zpěvu a jistý styl hraní na kytaru.
„Asi největší hit představovaly jednoznačně skladby Simpliciánská a Dumka,“ zapojí se Pepa, autor písně Blues pro černého kocoura, která disponovala asi nejtvrdším kytarovým riffem a v závěru přerodem v čardáš.

Kromě zmíněného blues a písně Co je to? (hudba Urbanec, text Martínek) je autorsky pod všemi ostatními písněmi podepsán Marek. I pod tou, kterou věnovali osobnosti slovenského rocku Dežovi Ursinymu, je ve slovenštině a nazvali ji Tá istá pieseň. Text písně Tisíc křídel, jedno peří, kterou na veřejnosti nikdy nehráli, má také zajímavou historii. „Napsal jsem ji napůl s Ondřejem Urbancem při sbírání hub v lesíku Obora. Pak jsme si je hned osmažili,“ připomene Marek.

Krátkou dobu existence zkoušeli na sídlišti v Nymburce v bývalé vodárně.
První koncert odehráli v létě roku 2000 v rozjetém Baru Pod zámkem v Poděbradech na jednom z pátečních večerů spolu s pražskými Somnium (tady bubnuje další z pozůstalých Sine Nomen Richard Sysala) a místními The Plaky. „Hned druhý den v poledne jsme vystoupili jako první kapela na festivalu Hufest na parkovišti z druhé strany zámku. Dlouho dopředu jsme pořadatelům nahlásili náš starý název Panoramatický error 105, který byl přehlasován ve prospěch Vrby v poměru 3:2,“ popíše anabázi Ďurčanský. Další koncertní zastávky měli třeba v klubu U Karlose v Mnichově Hradišti, v čajovně a klubu Pátá kolona, který sídlí v areálu bohnické léčebny v Praze, nebo v kavárně kulturáku v Nymburce.
Odtud pochází i jediný live záznam.

„Jednou jsme šli ze zkoušky a odchytil nás čajovník Radek Čech, že se mu narodila dcera a jestli bysme mu nezahráli. Tak jsme hráli na dvorku vedle čajírny,“ nastíní spontánní koncert Pepa.

Po koncertě v pražském Vagónu kvapně odchází Štěpán Urbanec a tím je zpečetěn konec další nadějné kapely.
Celé to ukončí ještě Marek s Pepou v Baru Pod zámkem a kavárně U Strýčka v Nymburce, kde si zahrají jen akusticky „vrbí písně“ naposledy. ⋌(rej)


Kontakt:Pepa Podolák – 724 584 992