Jen pár stupínků nad bodem mrazu bylo v centru Poděbrad při letošním zpěvu tradičních písní v rámci akce Česko zpívá koledy. Na setkání, které už řadu let podporuje Deník, se na Jiřího náměstí sešly asi dvě desítky lidí. Z pódia spustil úderem šesté předem stanovený repertoár na kytaru Tomáš Fürbacher, se zpěvem a hrou na triangl mu pomáhal kamarád Láďa Hochman. Mezi nejaktivnějšími zpěváky v publiku byl také místostarosta Miroslav Holas. Během produkce přicházeli další zvídaví lidé, kteří se postupně ke zpěvu koled přidávali a někteří si si pro zahřátí do rytmu zatančili.

Ve středních Čechách se zpívalo na více než osmdesáti místech, desítky zpěváků se sešly třeba v Čáslavi, v Hořovicích, Kladně či Mladé Boleslavi. Zpívalo se na Palackého náměstí v Kutné Hoře, ale třeba i v hospůdce Masna ve Vraném nad Vltavou, u stromku na statku v Lochovicích na Berounsku nebo u kapličky v Zavidově na Rakovnicku. Mnoho čtenářů Deníku se zapojilo přímo ve svých domácnostech.

„Líbí se mi to setkávání lidí, které nemá ani náznak politického podtextu. Chodí sem hlavně rodiny s dětmi a to všechno vás naprosto naladí na tu předvánoční adventní náladu, “ řekl zástupce ředitele čáslavské základní umělecké školy Filip Jerie, který zpěv koled doprovází na klavír.

Veřejně se zpívá po dvou letech proticovidových opatření. „Zpívali jsme s rodiči doma, posílali jsme si fotky,“ popsala ředitelka Mateřské školy Dobřichov na Kolínsku Hana Pešková. Ve středu večer se konečně sešla celá školka, což je 22 dětí, plus rodiče i další příchozí z vesnice.

Podívejte se na záznam hlavního koncertu Česko zpívá koledy:

| Video: Youtube

Pro letošní akci Česko zpívá koledy vybrali čtenáři Deníku v hlasování šest vánočních písní - Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Jak jsi krásné, neviňátko a Vánoce, Vánoce přicházejí.