Představení místního Divadelního souboru Hálek uvedl režisér Vít Špinka. Věnoval jej 110. výročí narození autora, spisovatele Bohumila Hrabala. „Když se na ten film znovu podíváte, je tam spousta krásných poetických obrazů a většina děje se odehrává beze slov. Proto jsme si pro naši adaptaci vybrali něco z filmu, něco z knihy a oproti filmu jsme některé repliky doplnili. Jinak by to bylo velmi krátké představení,“ vysvětlil na úvod Špinka.

Obnovená premiéra představení Slavnosti sněženek v nymburském Hálkově divadle. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Pak už začala známá komedie plná hlášek typu To je dost, žes nás taky vyvez…, To zas bude v alejích nablito… nebo oblíbené rčení pana Leliho Máte štěstí, že jdu zrovna kolem…. Příběh kolem jedné kančí hostiny odehrávající se v restauraci Hájenka v nedalekém Kersku bavil i některé pamětníky časů Bohumila Hrabala, kteří dorazili jako hosté. Z jeviště bylo patrné, že celý soubor věnoval přípravě maximum a legendární komedii si pak při premiéře užíval.

Představení bude k vidění také jako součást letošního festivalu Hrabalovo Kersko. To se ve slavné lesní osadě koná v sobotu 18. května. Nicméně hra bude uvedena o den později, tedy v neděli 19. května odpoledne přímo v přírodních kulisách mezi stromy kerského lesa.