Vernisáže se zúčastnil zmíněný tvůrce, který svoji tvorbu zaměřuje zejména na černobílé portréty, akty mužů a žen, reklamní tvorbu, ale dokáže působivě zachytit atmosféru města nebo krajiny. Z jeho vyprávění bylo naprosto zřejmé, že se jedná o velice kreativního člověka, který nemá nouzi o barvitý život a navíc o něm dokáže s osobitým humorem a vtipem vyprávět. Robert Vano podstatnou část života strávil ve Spojených státech amerických. Tady se měl možnost setkávat a pracovat se slavnými muži a krásnými ženami, vlastně mnoha ikonami světového showbyznysu.

Z jeho slov vyplynulo, že měl několik vzorů, zejména ho zajímala tvorba starší generace amerických fotografů. U uznáním rovněž hovořil o snímcích českých tvůrců, například Karla Plicky a Jana Sudka. „Mám to životní štěstí, že mohu dělat co mám rád. Důležitá je při tom ochota stále se učit, zdokonalovat se. V podstatě je nutné neustávat v procvičování,“ uvedl kromě jiného Robert Vano. Kopie některých snímků si mohli zájemci při vernisáži zakoupit a fotograf je ochotně podepsal.

Z koncertu skupiny Amanita v Praze.
FOTO: Mezinárodní kapela Amanita se představí v nymburském baru U Strejčka

Druhá výstava seznamuje návštěvníky muzea se zdroji světla jako jsou různé lampy, lucerny, svícny a kahany. Zajímavá je i originalita technických řešení řady svítidel. „Naše expozice přibližuje historický vztah světla k náboženství, vědě, malířství, chce rovněž zdůraznit technický pokrok umožňující lidem neustálý posun v poznání,“ vysvětlil ředitel muzea Jan Vinduška.

Při zahájení byla na ukázku rozsvícena žárovka pocházející z roku 1930. K vidění je také římská lampa ze 3.- 4. století našeho letopočtu, kterou věnovala Božena Němcová pražskému Národnímu muzeu. Podle věnovacího zápisu pochází z Pompejí.

Výběr z díla Roberta Vana bude v muzeu otevřen do 31. srpna a výstava Světla a svítidla potrvá dokonce až do 31. ledna 2023.