Známý výtvarník Petr Říha, který před lety vystavoval v nymburské Galerii Papyrus pravidelně, se na pár let po odstěhování odmlčel. Nyní se vrací s dvěma výstavami, jimž vévodí název Ouvertura. Vernisáž se koná dnes od 17 hodin v kapli sv. Jana Nepomuckého v Tyršově ulici. Druhá část výstavy bude k vidění v restauraci U Gregorů.

„V Nymburce budu vystavovat věci staré až po kusy z tohoto týdne, čili ještě mokré. Tematicky až na jednu věc jsou to krajiny, spíše jejích detaily nebo úseky," prozradil Říha 
a doplnil: „Jsou to tři prostory. Prvním je Polabí, které reprezentují například obrazy Zelená bóje, Žlutá bóje a Bílá bóje."
Druhým tématem je Říhovo současné Pojizeří a obrazy jako třeba Most přes Jizeru, Šťastný Jim nebo Krakonošova zahrádka. Plátna Potom, Labuť či Hlava jsou inspirována severním Grónskem.

Jedná se o jednu tkanou tapiserii a kolem pětadvaceti obrazů formátů od třiceti centimetrů po dva a půl metru.

Akademický malíř Petr Říha vystavuje v Nymburce po osmi letech. Doufejme, že nás nenechá s další výstavou zase čekat tak dlouho.

Říhu čeká brzy životní jubileum (60). Oslaví ho výstavou Dobrýho pomálu v pražské Galerii Lapidárium (od 1. do 30. listopadu).
Proto se nymburské výstavy jmenují Ouvertura, prostě taková předehra , intro.

V kapli promluví o výstavě a jistě i malíři jeho souputník , nymburský básník Jiří Teper, a Jan Červinka, který s výstavami pomáhal.
Aby se vzácná chvíle vernisáže opravdu zapsala do duší návštěvníků, je připraven zahrát ještě soubor Quadrille ve složení: Hana Friedová – flétna; Jitka Schůrková – violoncello; Anna Hejralová – klavír a Týna Friede – zpěv, altsaxofon.

„U Gregorů je jeho tvorba zaměřena na to nejpodstatnější z Říhovy tvorby, na tapiserii. Představeny budou jeho starší a zásadní díla, takový průřez plus jeden originál," upozornil Jan Červinka, který je jedním z obdivovatelů Petrovy tvorby. Tematika u Gregorů se točí především kolem světa divadla, klaunů a cirkusu.

Jiří Teper, který neuvádí výtvarníkovu výstavu zdaleka poprvé, prý přednese některé ze svých básní.


Petr Říha se narodil 12. listopadu 1953 v Nymburce. Je sochař, designér, malíř, vysokoškolský pedagog 
a textilní výtvarník. Zúčastnil se více než sta samostatných 
a společných výstav u nás i v zahraničí. V mezinárodním měřítku se mu opakovaně dostalo vysokého uznání a ocenění jeho tvorby. Společně 
s Pavlou Říhovou a Jiřím Teperem založili v roce 1983 divadlo a nakladatelství Atelier Abrakadabra.