Ochotnický divadelní svátek nejprve nabídl ve čtvrtek 8. září odpolední vernisáž výstavy výtvarně literárních prací Karolíny Baňkové nazvanou Neúspěšná-Ne/určitá. „Občas stříhám, lepím a ten proces mě zastaví, tvorba koláží to nějak dokáže. Prostě sedím a tvořím, ale u divadla je to pravý opak, takže taková kombinace je pro mě ideální,“ vysvětlila výtvarnice.

Program pokračoval slavnostním zahájením festivalu, který nápaditě a s patřičným vtipem uváděl Jakub Charvát. V jeho rámci došlo k udělení nejvyššího ocenění, které přichází od českých ochotníků, tedy Zlatého odznaku Josefa Kajetána Tyla herci a režisérovi poděbradského Divadelního spolku Jiří, Ladislavu Langrovi. Ocenění za dlouholetou vynikající a všestrannou činnost v amatérském divadle mu předal místopředseda Svazu českých divadelních ochotníků Jaroslav Vondruška.

„K divadlu jsem se snažil vždy přistupovat s obdivem a velkou pokorou. S naším souborem jsem chtěl divákům rozdávat radost, snad se nám někdy podařilo,“ uvedl laureát.

Po oficiálním zahájení přišel ke slovu amatérský soubor Ragueneau, tedy frekventanti herecké školy Blanky Luňákové. Herci nastudovali hru Martina McDonagha Pan Polštář. Dost drsný dramatický příběh s groteskními prvky z neurčité totalitní země vzbudil protichůdné reakce.

Přehlídka je doplněna několika semináři a besedami v kruhu, také vychází festivalový zpravodaj. Festival potrvá až do neděle, celý program lze nalézt na www.femad.cz.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.