Svět techno scény, známé převážně z negativního úhlu pohledu, se zájemcům otevřel v ateliérech OPIO bývalého žižkovského hotelu Paříž. O jakou kulturu jde, se přišli přesvědčit spíše mladí lidé.

Drahá aparatura, spousty benzinu, vydávání desek na vlastní náklady. Nejspíš by nikdo nehádal, že se začítá do článku o technu. O tom, že tento směr současného undergroudnu neznamená jen spocené, zaprášené, zfetované lidi, kteří za sebou nechávají spoušť, měla veřejnost přesvědčit prezentace techno scény pod názvem Co neznáš, neodsuzuj!

Výstavu článků z tisku, letáků, fotografií i vysokoškolské závěrečné práce na téma freetechno mapuje techno scénu hlavně v Čechách od jejích počátků po současnost. První Czech Tek se u nás konal v roce 1994, dnes už je z něj komerční festival pro tisíce lidí z celé Evropy.

Odnož freetechno, ke které se přiklání poděbradská hudební parta Chaotik PDY, se snaží udržet v nekomerční rovině. Připouští jistou revoltu, ale sami pro sebe. Vyznavači freetechna se elektronickou hudbou chtějí odreagovat, osvobodit, ale ne na úkor jiných lidí. „Není to drogová scéna!“ odmítá automatické spojování techno hudby s drogami Jan Šoula z Chaotik PDY.

Ten má zkušenost se samozřejmým úklidem po každé hudební akci. „Na každé hlučné venkovské zábavě se lidé opijou, pobijou, ale na to už jsou i starší lidé zvyklí,“ porovnává způsoby zábavy Šoula. „Bohužel jde stále o nelegální hudební produkci, je to u nás pořád nové, třeba se situace za pár let změní,“ doufá Šoula.

Po vysoké počáteční investici do hudební aparatury se pět kluků z Chaotik PDY skládá ještě na benzin při cestách na akce. Ve více lidech se to finančně zkrátka lépe táhne. Hudba současného elektronického undergroundu je baví natolik, že si na vlastní náklady vydávají desky.

Ze zahraničí mají zkušenost s lidmi, kteří si zvolili kočovný život a snaží se i s rodinami živit elektronickou hudbou. Jedná se často o kreativce, kteří tvoří i v jiných oblastech. Vytváří například složené prostorové objekty ze starých technických součástek. Tomuto hudebnímu směru, potažmo životnímu stylu, se podle zkušeností poděbradské party oddávají z jedné pětiny také vysokoškoláci.