Při vernisáži promluvil ředitel muzea Jan Vinduška a kurátorka výstavy Veronika Liptáková. „Hlavním cílem zůstává představit Ludvíka Kubu nejenom jako malíře a etnografa, ale také jako cestovatele, dále jako hudebníka a sběratele lidových písní slovanských národů. V neposlední řadě pak také jako spisovatele s osobitým bodrým humorem nebo s velice zajímavými popisy mnoha cest, které zařazují malířská díla do dobového kontextu. K tomu můžeme využít bohatý archiv našeho muzea,“ vysvětlila kurátorka.
Zájemci si mohou až do 31. října prohlížet autorovy národopisné obrazy z Horní a Dolní Lužice, zastoupeny jsou i balkánské motivy. Vše doplňují zajímavé etnografické předměty. Vystavená díla byla zapůjčena ze sbírek etnografického oddělení pražského Národního muzea. Autorské akvarely a kresby pak poskytla pražská Národní galerie a nelze opomenout Polabské muzeum.
Součástí vernisáže bylo hudebně pěvecké vystoupení Veroniky Liptákové a Jakuba Sršně, ten ještě dvojzpěvy slovanských písní doplňoval hrou na niněru. Následně v jejich podání zazněl dialog připomínající Ludvíka Kubu a Karla Matěje Čapka Choda. Při vernisáži však zazněla i balkánská muzika. Nejprve polská zpěvačka Ewa Žurakowska nabídla černohorskou lidovou píseň, potom se k ní připojili Halyna a Jurij Jevenkovi z Ukrajiny a společně zazpívali srbské a makedonské písničky. Na úplný závěr zazněla méně známá lidová My sme kluci z Poděbrad, nás má v světě každý rád! A rádi ji zpívali snad všichni účastníci slavnostního zahájení, kteří zcela zaplnili přednáškový sál muzea.
Doprovodný program
Součástí výstavy je samostatný edukační program Letem světem Balkánem, připraveny jsou cestovatelské a odborné přednášky. V rámci festivalu Muzejních nocí se uskuteční vystoupení Lidové muziky z Chrástu, která má na repertoáru Lužické písně z Kubových sbírek.