Sjezd rodáků a přátel obce Straky v kombinaci 
s oslavami 135. výročí založení místního hasičského sboru zaplnily v sobotu celou náves a mělo hned několik vrcholů.

Jeden z nich přišel ve 13 hodin. Kolem zelené plochy vedle Stracké restaurace se utvořily husté davy zvědavců a jak ukázaly následující minuty, bylo opravdu na co se těšit a být zvědavý.

Nejprve vystoupily stracké ženy. Osmnáctičlenná skupina zahrnoval mladé dívky, ženy středního věku i zkušené seniorky. Kdo viděl ve slavné komedii Slunce, seno, jahody tančit Helenu Růžičkovou 
v jihočeské restauraci s místními ženami tanec Trnky brnky, mohl tentýž tanec na stejnou hudbu obdivovat v sobotu ve Strakách v podání místních žen. Oblečené v krojích dokázaly speciálním tancem, při němž nechybělo ani vykasání sukní, roztleskat stovky diváků a přivodit dobrou náladu.

Ovšem záchvaty smíchu měly teprve přijít. Vzápětí si na ploše vytvořily místní muži imaginární bazén, do výše jednoho metru vyvěsili plachtu, která symbolizovala vodní hladinu a v níž byly otvory pro jednotlivé tanečníky, respektive akvabely. Jednodílné pruhované plavky, klipsny na nosech a k tomu hudba Bedřicha Smetany Vltava… a elegantní, vysoce estetické představení mohlo začít. Recesisté se svým propracovaným číslem slavili po zásluze obrovský úspěch.

Nejen humorná vystoupení místních žen i mužů byla součástí strackých oslav. Celou náves zaplnila červenobílá hasičská technika. A to od té nejmodernější a dá se říci těžké techniky, až po tu z 19. století, tvořenou historickými stříkačkami, kterými se pokoušeli uhasit požáry už dědové našich dědů.

Nespočítali jsme, kolik dobrovolných hasičských sborů parkovalo v centru Strak a přijelo tak místním popřát k jejich 135. výročí založení sboru. Faktem ovšem je, že kam oko dohlédlo, byly
k vidění buď současné tmavé uniformy se žlutými prvky, nebo dokonce staré bílé uniformy, jejichž nositelé měli na hlavách také historické naleštěné helmy.

Na návsi také vyhrávala dechovka a ve tváři všech korzujících byl vidět úsměv. Počasí přálo, teplota šplhala ke 20 stupňům a hlavně nepršelo. „Pojď, dáme si panáka. Takhle krásně už tu dlouho nebylo, tak to musíme využít," konstatoval jeden 
z místních a cukal za rukáv kamarádovi směrem k výčepu. Měl pravdu. Ve Strakách bylo v sobotu opravdu krásně.