„Vybíral jsem a pozval kapely, které mám sám rád a které bych tu chtěl vidět a slyšet,“ vysvětlil Martin Pelichovský. A ono to vyšlo. Ve třináct hodin, kdy přehlídku zahájila poděbradská skáčková parta Flat Fly sice ještě pršelo, ale pak se vyčasilo a vysvitlo dokonce sluníčko. Od té chvíle až do půlnoci zahrálo ve výborném zvuku chváleném všemi účinkujícími osm kapel a interpretů.

Po už zmíněném skáčku pobavili pop rockem nymburští CrossBand a přišel první vrchol dne, set berounské tancovačkové kapely Brutus. Její lídr Saša Pleska vešel do areálu a hned byl středem pozornosti, fanoušci jej zastavovali, aby si s ním potřásli rukou či se pozdravili. Pak zasedl ke svému pianu a mikrofonu, aby přítomné rozezpíval hity Opijem se, Dlažební kostka nebo Hospody, hospody.

Punkoví příbramští E!E jsou už také legendou a i oni se prošli svými nestárnoucími peckami včetně úprav známých skladeb jiných autorů jako Číro nebo Kleš až po O králi Karla Kryla. Metaloví Rimortis to do Kout také neměli daleko, ze Sokolče ale dorazili bez hráče na klávesy plnícího otcovské povinnosti, jeho party obstaraly samply.

Dangar Six se nevyslovují anglicky, ale odkazují na garáž v Jablonci nad Nisou, kde dal partu šesti muzikantů Dan dohromady. K více hard rocku než metalu si přivezli ohňovou show a nadchli. Diesel z Lysé nad Labem vznikl už v roce 1984, takže zahrál na pamětnickou rockovou notu, čas před půlnocí pak patřil brněnské svérázné zpěvačce říkající si Mucha.

Změna místa festivalu pobavila hrající kapely

Festival opět změnil místo konání, po letišti a hřišti se přestěhoval do areálu MRJ, což je firma zabývající se opracováváním kamene, takže kulisy tvořily na paletách hromady šutrů všeho druhu.

„Hráli jsme několikrát v pivovaru, i v mlékárně, ale v obchodu se šutrama ještě ne,“ vtipkoval na to konto Saša Pleska. Nechyběla pestrá nabídka levného občerstvení včetně několika druhů piva, skákací hrad či malování na obličej, což využily nejen děti. Celým hudebním maratonem, který se dal pořídit za cenu vstupenky do kina či jeden oběd v restauraci, vtipně a zajímavě prováděl Petr Prochor Procházka z Rádia Patriot, přestávky vyplňovala coutry kapela složená ze skupin Zpívánky a Vrzavá Suzi.

Nakonec i ta na první pohled šílená dramaturgie oslovila několik stovek fanoušků, a to od dětí až po starší ročníky. „Jsem rád, že jsem výběrem kapel udělal radost nejen sobě, ale i mnoha dalším fanouškům,“ uznal organizátor Martin Pelichovský. Škoda jen, že svůj sen nezačal plnit dřív, vzhledem k času konání festivalu totiž téměř všechny kapely odjížděly na další štace, případně z nich přijížděly, takže vrcholy v podobě kapel Brutus a E!E nastaly už odpoledne. Ale nakonec každý si našel to své včetně třeba patnáctiletého mladíka zpívajícího si všechny texty kapely E!E a dokazující tak fakt, že punk není mrtev.

Zdeněk Hejduk