Představitelé pohraničníků a vojáků po nich střílí se samopaly, v nichž mají pochopitelně slepé náboje. Ve středu 16. listopadu se v Milovicích odehrál třetí natáčecí den těchto scén. Předtím se točilo v Železném Brodě a u Jevan.

Film má vyprávět období z časového úseku zhruba tří let, kdy skupina kolem Josefa a Ctirada Mašína připravovala odbojové akce a nakonec se rozhodla pro opuštění republiky za každou cenu. Jejich boj proti komunistickému teroru vyvolává dodnes řadu emocí, zejména kvůli obětem na životech, které při útěku způsobili.

Jeden z členů skupiny Milan Paumer, který žil až do své smrti před 12 lety v Poděbradech, však tvrdý postup celé skupiny vždy hájil. „Oni tady zavírali, mlátili a vraždili nevinné lidi. A od nás čekali, že po nich budeme házet borůvkové knedlíky?“ odpovídal na kritiku.

Natáčení filmu Bratři ve Zlonicích.
Foto, video: Zlonicemi zněla střelba, natáčel se tam film o bratrech Mašínových

Film se začal natáčet v srpnu. Do rolí bratrů Mašínů byli obsazeni Oskar Hes a Jan Nedbal. Ještě v listopadu má padnout poslední klapka. S premiérou se počítá 26. října příštího roku, na výročí 70 let od popisovaného dramatického útěku.

Režisér Tomáš Mašín, který je vzdálený příbuzný hrdinů příběhu, si přeje, aby na premiéru dorazil Josef Mašín. Ten však do Čech přijet odmítá do té doby, dokud legitimně v zemi působí komunistická strana. Jeho bratr Ctirad zemřel v USA v roce 2011.