Šestnáctý ročník akce pro zviditelnění knihoven otevírá jejich dveře po celé republice od 1. do 7. října široké veřejnosti. Letos pod heslem Čti, žij zdravě! Na Nymbursku je tradičně spojen se čtenářskou amnestií upomínek a registracemi nových čtenářů zdarma.

Městská knihovna Nymburk připravila opět bohatý celotýdenní program a pozvala do svých stěn osobnosti ze spisovatelského světa. „Setkání se známou socioložkou, publicistkou a vysokoškolskou pedagožkou Jiřinou Šiklovou jsme připravili hned na pondělí 1. října od 17 hodin," zve do knihovny její ředitelka Helena Liptáková.

Prostory knihovny budou po celý říjen vyzdobeny výtvarnými pracemi žáků Základní umělecké školy B. M. Černohorského Nymburk. Kromě středy tu ve všední dny budou probíhat v příštím týdnu lekce Základů práce na PC pro začátečníky vždy od 9 do 11 hodin.

Beseda, autorské čtení s populární českou autorkou současnosti Petrou Braunovou proběhne ve středu od 8, 9.30 a 11 hodin. Nejen svým čtenářům zodpoví osobně jejich dotazy.

Mimořádně bude mít nymburská knihovna otevřeno také v sobotu dopoledne a ještě na pondělí 8. října zve na přednášku Petry Sehnalové Rukopisem k rozvoji osobnosti. Dozvíte se, co můžete vytěžit ze změny písma.

Městská knihovna v Poděbradech slaví 140 let od založení a ve čtvrtek 4. října uzavře literární a výtvarnou soutěž pro děti a mládež od 
6 do 18 let na téma Knihovna budoucnosti. Jak bude poděbradská knihovna vypadat za dalších 140 let? Bude do ní někdo chodit? Budou v ní knihy?

Ve čtvrtek 4. října také autorské čtení s promítáním představí knižní novinku Věrky Drozdové Irán aneb cesta do mého pravěku od 17.30 hodin.

TÝDEN KNIHOVEN 2012 V KOSTCE:

√ Již 16. ročník celostátní akce Týden knihoven připravuje Svaz knihovní ků a informačních pracovníků ČR.

√ Letos chce SKIP ČR více propagovat služby lékařských knihoven ve spolupráci s Národní lékařskou knihovnou a Klubem lékařských knihoven SKIP, chce nabízet v knihovnách témata jako např. biblioterapie, zdravý životní styl atd.

√ Týden knihoven je propagační akcí pro knihovny, které chtějí oslovit – čte náře i nečtenáře, sponzory a mecenáše, zřizovatele osvícené i neosvícené, novináře a média všeho druhu.

√ V Týdnu knihoven, kdy se dveře těchto zařízení otevřou široké veřejnosti dokořán a mnohá z nich vyjdou se svými programy i na veřejná prostran- ství, se bude moci opravdu každý přesvědčit, co všechno mu knihovny nabí- zejí, co všechno dokážou a jak málo za to chtějí.

√ Jedním z aktuálních témat je Kniha nejen na papíře. Uděluje se státní cena Knihovna roku za rozvoj knihovnictví v obcích nebo mimořádného přínosu 
 k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Zároveň vyhlásí 
 4. října v Zrcadlové kapli pražského Klementina Městskou knihovnu roku.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky