Celkem sedm ocenění si odnesli hudebníci ze slavnostního večera, na kterém se předávaly ceny Muzikant Nymburska 2009. Anketu letos poprvé vyhlásila redakce Nymburského deníku.

O úvodní hudební vystoupení se postarala skupina Triquetrum, kde zpívá Vítek Beneš, známý z kapely United Flavour. Na basu se pak rozparádil Václav Havlas, který si později jedno z ocenění večera odnesl.

Moderátor Jiří Vetešník pak vyhlásil prvního držitele. „Do síně slávy vstupuje legendární šéf tanečního orchestru v Nymburce Bohuslav Sedlatý in memoriam,“ uvedl prvního oceněného. Cenu převzal jeho syn a následovala originální zvuková nahrávka téměř padesát let stará, která připomněla, že v padesátých a šedesátých letech minulého století chodily na „Boganův“ orchestr stovky lidí.

Do síně slávy byl také uveden Jiří Jarolím, kytarista několika skupin, z nichž nejznámější je patrně Iras. Cenu mu předal jeho soukmenovec, také někdejší člen Irasu, Ota Kouřík. „Jirka si to opravdu zaslouží, moc takových kytaristů tady není,“ glosoval novopečeného majitele ocenění Kouřík. To Jarolím vzápětí při svém vystoupení demonstroval naprosto jasně.

Svým hudebním vystoupením přispěl také klávesista Zdeněk Barták mladší, který v kategorii Hudebník roku skončil na druhém místě.

Pak už následovala série předávání hlavních cen. Hudebníkem roku se podle hlasování čtenářů Nymburského deníku stal baskytarista a učitel nymburské ZUŠky Václav Havlas. Ten své ocenění komentoval s humorem sobě vlastním. „Nebýt komunistů, tak jsem kulakem a nikdy bych se nestal muzikantem,“ řekl při předávání ceny.

Skupinou roku se stal TOX Jaroslava Trnky. A tato kapela byla v hlasování úspěšná ještě jednou. Zpěvačkou roku se totiž stala Lucie Procházková, která také s TOXem vystupuje.

Ve svém čtvrtečním vystoupení se pak předvedla v trochu poprockovějším hávu, když zazněly písně třeba od 4 Non Blondes. „Slyšela jsem ji poprvé zpívat dnes na zvukové zkoušce a jsem přesvědčená, že cenu získala naprosto oprávněně,“ řekla při předání ceny šéfredaktorka Nymburského deníku Milena Jínová.

Pro cenu za zpěváka roku si přišel nestárnoucí Milan „Děda“ Mikuškovic, jehož hluboký hlas znají především v Městci Králové. Je totiž zpěvákem Tanečního orchestru Městce Králové. O pohnutých osudech tohoto seskupení jsme několikrát psali. Kapela dvakrát po sobě přišla o nástroje, nedávno se konal dokonce dobročinný dvojkoncert. „O tom, jakou máme v posledním roce a půl smůlu, už jste asi slyšeli. Chtěl bych poděkovat všem, kteří pro mě hlasovali a říct, že si toho ocenění opravdu vážím,“ uvedl při přebírání ceny Mikuškovic.

Na druhou polovinu večera zbylo udílení jediné ceny, které bylo spojeno s delším hudebním vystoupením. Hudební osobností roku se stal Honza Ponocný. Značnou část svého mládí strávil v Poděbradech, momentálně žije v Praze a zabývá se především dvěma projekty. Jednak se chystá na světové turné s Meky Žbirkou jako kytarista jeho kapely. A také vystupuje po celé republice se svojí one–man show, kterou pojmenoval Circus Ponorka. Právě toto jeho vystoupení mohli diváci v příjemném, leč nevytopeném prostředí kulturního domu vidět až do samotného závěru večera.

Redakce Nymburského deníku děkuje všem, kteří v anketě Muzikant Nymburska hlasovali, případně se ve čtvrtek večer také přišli podívat na slavnostní předávání cen. Anketa by se měla stát tradicí, takže už nyní mohou čtenáři zvažovat, komu dají svůj hlas na začátku příštího roku při vyhlášení ankety Muzikant Nymburska 2010.