Jezdecká socha krále Jiřího z Poděbrad je druhou národní kulturní památku ve městě. Tou první je hydroelektrárna, která jí byla prohlášena v roce 2017. O tom, že se k takové události schyluje, informovalo vedení města už v letních měsících. Čekalo se však na zasedání vlády, která musí návrh ministerstva kultury schválit. To se stalo právě uplynulou středu na výjezdním zasedání kabinetu v moravských Bučovicích. Oficiálně začne platit status národní kulturní památky 1. července 2024.

Národní kulturní památkou bude celý pomník

Socha Bohuslava Schnircha, která je kulturní památkou už od roku 1966, byla zařazena na seznam národních kulturních památek na podnět vedení města, které o to usiluje už řadu let. Až nyní se vše podařilo. „Stalo se to ve chvíli, kdy je po rekonstrukci nejen samotná socha, ale i její podstavec. Národní kulturní památkou bude celý pomník. Tedy nejen postava na koni, ale právě také podstavec sochy,“ upřesnil místostarosta Poděbrad Ladislav Langr. Podle mluvčí radnice Kláry Zubíkové to v praxi znamená, že nad péčí o sochu bude dohlížet pracovník z krajského úřadu. Tak je stanoven úřední postup v případě prohlášení jakéhokoliv objektu na národní kulturní památku. „My se v této věci samozřejmě s krajským úřadem spojíme a budeme s ním komunikovat,“ uvedla Zubíková.

close Jezdecká socha krále Jiřího z Poděbrad. O zápis mezi národní kulturní památky město usilovalo dlouhodobě. info Zdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický zoom_in Socha Jiřího z Poděbrad stojí na náměstí už 127 let. O vytvoření pomníku se zasloužil poděbradský Sokol, který v roce 1883 založil Spolek pro vybudování pomníku krále Jiřího, jehož vytvořením pověřil Bohuslava Schnircha. Část peněz se Sokolům podařilo získat pomocí sbírek a dobročinnými akcemi. Socha byla dokončena v roce 1891 a byla vystavena na Jubilejní zemské výstavě v Praze, což urychlilo sběr peněz a na výstavišti zůstala až do skončení Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895. V Poděbradech byl pomník za velkých oslav odhalen 15. srpna 1896. Jezdecká socha je vytvořena jako zhruba dvojnásobek životní velikosti. Pomník zachycuje Jiřího z Poděbrad v okamžiku, kdy po bitvě u Vilémova podává na usmířenou ruku Matyáši Korvínovi.