Rodačka z Městce Králové své město začala zachycovat na film a její fotografie se dostaly až na blog CNN. Fotografování se pro zdravotní sestru městecké nemocnice stalo druhým životem. Sama zakládá weby pro fotografy a ve středu zahájí svou první výstavu v kamennné galerii v Praze, kam zve také všechny z nymburského regionu.

Kdy a jak jste poprvé přišla na chuť fotografování?Jaký byl první impuls, první přístroj?
V dětství jsem dostala z bývalé NDR svou první kameru Beirette. Fotila jsem na černobílý film. V současné době mě zajímá tvorba digitální fotografie, ale kdo ví, třeba se vrátím k focení na film. Používám klasickou digitální zrcadlovku.

Žila jste v Městci Králové. Žijete tam, či se tam vracíte dnes?
Ano, v Městci jsem se narodila a žiju tady dodnes. Krajina kolem Městce je nádherná a inspiruje mě k další tvorbě.

Kdy se stalo focení vaší vášní?Jak jste došla k založení webu pro milovníky fotografie?
Já doufám,že focení bude mojí vášní do konce života. Začala jsem posílat fotky, protože tady máme pěknou krajinu a fotografka Tasya van Ree z L.A. má blog pro umělce z celého světa. Ona mi dala podnět, abych s tím něco dělala. Fotografie a umění jsou různé a stále se rozvíjí - každý si přijde na své.

Poprosila jsem známého českého skladatele Varhana Orchestroviče Bauera, ten mi věnoval pár skladeb a na Youtube jsem dala videa Tajemství vody a Kouzlo Prahy. Varhan je úžasný člověk a česká zem může být hrdá, že má tak geniálního skladatele. Slyším jeho symfonický Okamžitý filmový orchestr a běhá mi mráz po zádech.

Postupně jsem začala svoje práce prezentovat v různých kulturních portálech, jako je Krasovhled a Protišedi. Stala jsem se členem ČFFU a učila jsem se pod vedením Garika A vanesiana v Praze. Učím se stále.

V lednu jsem založila on-line fotogalerii Photography&Arts, kde prezentuji práce umělců, fotografů z celého světa, ale také amatérů. Můj blog podpořili přední čeští umělci jako je Lucie Bílá, Karel Gott, David Kraus, Richard Můller, Magda Malá, Jana Krausová, Lenka Dusilová Verona a další. Za jejich vstřícnost jim moc děkuji.

Je málo foto - blogů, které prezentují práce amatérů - fotografů, spíš jsou vždy zaměřené na jednotlivce.

Jak vznikla spolupráce se světovými médii?
CNN má blog pro fotografy, kam jsem začala posílat fotky Městce Králové a krajiny kolem, pak mě oslovili a já jim poskytla rozhovor.
Díky on-line galerii mě oslovili další fotografové, kteří zase zveřejnili moji tvorbu. Svoje fotky mám tak ve Švédsku, nebo Kalifornii v magazinu atd.

Jak pohlížíte na vývoj zpravodajské fotografie?
Já sama jsem jich několik dělala. Stále se rozvíjí a jdou dopředu. Určitě jako doplněk k novinářském článku jsou vynikající, protože osloví a přiblíží situaci čtenáři.

Připravujete výstavu v Praze. Je to vaše první?
Dříve jsem prezentovala fotky jen na internetu. Přátelé mě přemluvili, ať udělám výstavu. Oslovila jsem galerii Jiný Kafe na Žižkově, kde mě hodně pomohla paní Müllerová a s její pomocí jsem zorganizovala výstavu, která se jmenuje VÝLET- jedná se o netradiční pohledy na přírodu kolem Městce Králové. Moje fotky budou prezentovány až do půlky listopadu.

Co je dnes náplní vašeho života v oblasti fotografie i v jiných oblastech?
Ráda bych se věnovala výtvarné fotografii a chtěla bych se v této tvorbě stále zdokonalovat, musím se ještě hodně učit a mám zatím málo zkušeností.

Máte své vzory mezi fotografy, lidmi? Co vás inspiruje?
Vzory mám a to Tasyu Van Ree, Jana Saudka, Joshi Daniela, dále je to můj učitel Pedro Raota. Z Indie je to Krunal Palande - dělá úžasný fotky.

Na čem právě pracujete, jaké máte plány, projekty a představy do budoucna?
Chtěla bych udělat pár fotek, jak lidé pracují a žijí na malém městě, nebo na venkově. Myslím, že v dnešní době se opouští od klasických poctivých řemesel. Je třeba to připomenout. Hodně mi pomáhají lidé z Městce Králové, protože mi dovolí, abych je fotografovala při práci. Ráda bych jim poděkovala a také našemu panu starostovi Milanu Pavlíkovi a všem, co mě podporují v mojí tvorbě, jsou skvělí.

Uvidíme, jak se mi bude dařit a příští rok bych chtěla udělat v Městci výstavu, ale to je předběžné. Ráda bych se věnovala barevné fotografii. Myslím si, že se na ni zapomíná.

VIZITKA: MIRKA KŘIVÁNKOVÁ

Mirka Křivánková (34) se narodila a dodnes žije a pracuje v Městci Králové. Středoškolačka pracuje v městecké nemocnici jako zdravotní sestra. Druhým životem ženy bez závazků je fotografování a blogy. Je bloger, občas píše, baví ji literatura, focení umění, sport, přátelé a zábava. Ráda experimentuje. Připravuje výstavu Výlet v pražské galerii Jiný Kafe.