Po zimě v pracovním tempu na zámku finišují přípravy na první návštěvníky, kteří okusí skutečně zámecký život. Poprvé letos zámecká rodina otevře dveře veřejnosti 17. května.
Stylové pozvání předvedla dcera majitele Zámku Křinec Eva Harapesová se znalcem historie nejen křineckého zámku a průvodcem Pavlem Douděrou na nymburském náměstí Přemyslovců v pondělí, při akci Českého rozhlasu Region.

„My jsme vlastně rodinný zámek, čímž se odlišujeme od ostatních a 17. května zahájíme čtvrtou sezónu. Protože zámek postupně opravujeme, mohou každý rok návštěvníci vidět něco nového. Letos to jsou krásně opravené modré salónky, panská jídelna a objevili jsme krásné malby v přípravně pokrmů, které budeme letos rekonstruovat," pozvala k prohlídce zámecká slečna Eva Harapesová, která přiznala, že zvládá jak propagaci zámku, tak třeba úklid koštětem. Inu na zámku skutečně vládne rodina Harapesových a proměny zámku jsou každý rok jasně vidět.

Už u stánku v Nymburce děti ochutnávaly amarantové sušenky a právě tyto zdravé dobroty bude nabízet také nová zámecká kavárna. „Rozhodli jsme se kavárnu pojmenovat Amarant podle rostliny, kterou znali už staří Inkové a dodnes se užívá pro své dobré vlastnosti. Říká se jí také rostlina třetího tisíciletí 
a v překladu znamená 'nesmrtelná'. Amarantové produkty budou moct návštěvníci ke kávě ochutnávat zdarma," láká k posezení v zámecké kavárně Eva Harapesová.

Další unikátní záležitostí na zámku budou výstavy Secesní plakát a Móda. Ty jsou výsledkem sběratelské vášně majitelů zámku, pana a paní Harapesových. Každý tak připravuje svou výstavu. Která vás zaujme víc, posuďte na místě. Stálou výstavou je Stará škola. „Na výstavě Móda se návštěvníci mohou těšit na průřez módou od secese po padesáté roky," prozradila ke své výstavě zámecká paní.

Legenda

Ke křineckému zámku se váže legenda spojená s vrchem Chotuc. „Panstvo si mělo nechat vystavět chodbu, aby mohlo za Třicetileté války nepozorováni odejít. Po stavbě dělníky pozvali do stodoly na velkou hostinu, kterou nechal hrabě se všemi uvnitř zavřít a zapálit, aby se nikdo nedozvěděl o tajných chodbách. Dnes na tomto místě stojí kaple sv. Jana Nepomuckého," vyprávěl Pavel Douděra.