Událostí regionálního významu se zřejmě stane křest a prezentace nové knížky z pera keramika Bronislava Kuby s titulem Slavnosti sněženek – lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku.
Jedná se o publikaci přinášející vzpomínky na podněty a zrod nejen známé povídkové sbírky, ale i stejnojmenného filmového zpracování, obsahující hlavně rozhovory s pamětníky, dále s lidmi z jednotlivých příběhů a s tvůrci zmíněného Menzlova snímku. Patří sem také paměti Hrabalových přátel.
„V Kersku žije naše rodina téměř pětadvacet let. Čtvrt století je spíše krátká doba na to, abych zde blíže poznal všechny, kteří přišli s Bohumilem Hrabalem do styku. Zároveň je to dlouhý čas na to, abych se s nimi alespoň seznámil, podal jim ruku. A to jsem udělal," říká autor s tím, že ho před časem napadlo připravit seriál rozhovorů s těmito lidmi do zpravodaje, který vychází v Hradištku, kam osada Kersko patří. „Všechno se do věstníku nevešlo, takže jsem se vloni rozhodl připravit rozsáhlejší publikaci s krátkými ukázkami textů Bohumila Hrabala, které hned doplňují autentické vzpomínky pamětníků k popisovaným událostem nebo situacím," uvedl Bronislav Kuba.
Autor se rovněž snažil oslovit herce, kteří ve filmu ztvárnili role lidiček z Hrabalových příběhů.
Bohužel, celá řada z nich už není mezi námi. Za všechny lze uvést Rudolfa Hrušínského, Petra Čepka, Evžena Jegorova nebo Ferdinanda Havlíka. Samozřejmě, že v knížce nechybí vzpomínky režiséra Jiřího Menzla, kameramana Jiřího Macáka či majitele sedmi Českých lvů, střihače Jiřího Brožka. Natáčení si ovšem rád například připomněl Zdeněk Svěrák, Petr Brukner, Zdena Hadrbolcová, František Řehák a další tvůrci. Zbývá dodat, že film se natáčel především v Kersku, částečně v obci Sluštice a hostivařských ateliérech.
Konečně třetí část knihy je věnována především přátelům Bohumila Hrabala. „Hodně mi pomohl jeho soused Zdeněk Eliáš, učitelé Marie a Vladimír Pokorných a hlavně publicista Tomáš Mazal. Ostatně jsou zde také kapitoly z jeho publikace s názvem Cesty s Bohumilem Hrabalem týkající se Kerska a nejbližšího okolí," doplnil Bronislav Kuba. Novinka je doplněna autorovými záběry ze současného Kerska a fotkami Jiřího Kučery, který působil při natáčení zmíněného filmu. Do knihy patří i umělecké snímky Karla Kestnera včetně té, která zdobí titul a nelze vynechat fotky z rodinných archivů.
Slavnostní křest za přítomnosti několika aktérů se uskuteční v Lesním ateliéru Kuba v Kersku v sobotu 29. března v 15 hodin. Zároveň zde dojde k otevření tématicky zaměřené výstavy. Budou zde k vidění snímky postav z knížky, dokumenty z natáčení, kuriozity či rekvizity včetně divokého kance. Výstava bude otevřena až do podzimu.
Nová kniha je k dostání v Lesním ateliéru a Bronislav Kuba předpokládá, že si ji zájemci budou moci koupit i v některých regionálních knihkupectvích a informačních centrech.
MILAN ČEJKA