Sešli jsme se s Karlem v kavárně, kde jako stoly sloužily vysloužilé šicí stroje Singer. Karel totiž šije odmala a raději než si zahrát fotbal s klukama, šil ze záclon na bárbíny.

Vizitka
Karel Jinda se narodil 1. listopadu 1991 v Táboře. Odmalička ale žije v Praze Horních Počernicích. U Tábora v Borotíně má rodina chatu, kam jezdí na víkendy a prázdniny. Tam má Karel i šlapací šicí stroj. Chvíli dělal sportovní gymnastiku. V současnosti osmnáctiletý student oděvní školy v Lysé sbírá úspěchy na módních přehlídkách. I když říká, že občas šije křivě, jeho návrhy jsou ceněné vysoko. Sedmým rokem hraje divadlo v ochotnickém souboru v Horních Počernicích.


Není až tak běžné, že kluk šije.
Možná ne. O víkendech si šiju věci pro sebe. Například tašky, nebo kalhoty, prostě jednodušší věci. Teď jsem šil kamarádce šaty na maturitní ples. Poprvé v životě jsem to navrhl a vypadalo to tak i ve skutečnosti, i vlasy měla stejně udělané. Občas i češu, líčím. Byli jsme spolu v obchodě, kde jsem ji radil, z jakého materiálu by to bylo vhodné. Střih jsem si připravil ve škole, pak jsem to šil u babičky i ve škole.

Odkdy sedíš za šicím strojem?
Šití jsem se věnoval odmalička. Babička byla švadlena, praděda z druhé strany zase zakázkový krejčí. Po něm mám historickou panu. Začal jsem šít ručně. Šil jsem na barbíny ze záclon a prostěradel. První věc, kterou jsem si ušil na stroji, byl penál. Ještě ho mám a používám ho (smích). Pak jsem si ušil takový kabátek, bez střihu, a v něm jsem trajdal. Mohlo mi být tak deset let.

Oděvní škola byla teda jasná volba?
Nevím, co by mě bavilo víc, než tato škola. Mám tady úplně všechno: jezdíme na přehlídky, holkám dělám vlasy. Uvažoval jsem i o kadeřníkovi, jenže to je obor bez maturity. Myslím si, že v této době je důležité mít maturitu. Holkám dělám společenské účesy, občas je stříhám. I vlasy prodlužuju zvláštní technikou, která se moc nepoužívá. Uplete se copánek, k němu se přišije příčesek, pak se odstřihnou nitky. Říká se, že je to nejmíň poškozující metoda pro vlasy.

Už v prváku jsi měl se svými návrhy úspěchy, že?
V prváku jsme se sešli ti, co umí dobře kreslit a ti, co šijí. Já jsem spíš šil. Oni něco navrhli a my to ušili. Vytvořili jsme skupinku šesti lidí. Před dvěma roky jsme se hned účastnili soutěže Avantgarda v kategorii netradičních materiálů v Lysé a získali 3. místo. Použili jsme alobal, kov a řetězy. Kolekce se skládala z pěti modelů. Modelka měla ohromné chůdy a sukni z alobalu, byla o půl metru vyšší než všichni ostatní. Vystupovala jako hraběnka, dále žena v domácnosti, teenager (měl na sobě šaty a staré žaluzie), také vězeň. Toho jsem představoval já, měl jsem široké kalhoty, všude řetězy a hlavu v kovové konstrukci, což byl symbol vězení. Ve druháku jsme jeli do Jihlavy na celonárodní přehlídku Mladý módní tvůrce. Tam jsme šli do kategorie Pohádková bytost ve stejném složení z prváku. Vyhráli jsme. Uspěli jsme s extravagantním červeným modelem Karkulky s ohromnou kapucí. Každý měl na starosti část modelu. Podíleli se na tom Nikola Šachová – Kuřátko, Šárka Pěničková, Iveta Poupová, to byl základní tým. Šárka dělala korzet, já sukni. Bylo to super, protože naše třídní měla přesně v den přehlídky narozeniny. Říkali jsme si, že když to vyhrajeme, cenu věnujeme učitelce Renatě Pušové. Povedlo se a ona šla převzít cenu. Soutěžili jsme i v dalších kategoriích, sám jsem předváděl i jiné kolekce. Tehdy jsme získali tři první místa, několik druhých. V kategorii Mladá móda se použil můj vynález, jak z normálních kalhot vytvořit tříčtvrťáky. Ještě ten rok jsem předváděl kamarádce Monice Vaverové v Prostějově. Ona vytvořila kolekci v japonském duchu. Prostějovská jehla je soutěž, kde porota kouká bedlivě na to, jak je to ušité. S tím mám docela problém, nešiju přesně.

Nejsi z Lysé. Žiješ rád v Počernicích?
Rozhodně, protože Počernice jsou nejlepší na světě. Je tam všechno: příroda, rybník, kamarádi, podniky, posilovna. No tu zrovna k životu nepotřebuju (smích). Je tam divadlo, kde hraju. Zkoušíme v kulturním centru Domeček, nebo Divadle Počernice. Teď jsem hrál studenta ve hře Pavla Dostála Výtečníci.

Je divadelní student lepší než ty?
No rozhodně (smích). V představení se všichni maturanti dohodnou, že odmaturují perfektně, takže se učí.

V čem zažíváš větší trans, v navrhování, nebo šití?
Asi v tom šití, napadne mě třeba nějaká kolekce, přijdu domů a kreslím. To srší, to jede. Ve škole je to horší. Něco ušít je pro mě menší problém, než něco navrhnout. Preferuji nemít to úplně přesně, ale střihnout to podle svých předtav. Šiju a přitom si říkám: Takhle to bude vypadat dobře. Dá se to ještě měnit.

Měl jsi svou samostatnou přehlídku?
Měl jsem ji v kulturním centru Domeček, kde zkoušíme divadlo. Skládala se ze svatebních šatů i modelů normálně nositelných, i extravagantních, celkem dvanáct modelů.

Prozraď své další aktivity.
Všiml si mě produkční jednoho televizního pořadu. Každý měsíc šiju pro dva moderátory. Oblíkám je, maluju a češu. Zatím jsem je připravoval do dvou dílů. Jde o soutěž rockových kapel.

Všechno si šiješ sám?
Vůbec ne, nejvíc mi pomíhá naše mistrová na praxi Dana Krčmová. Je to nejlepší ženská na světě. Baví se i o věcech mimo školu, je senzační.

Chceš se navrhování věnovat po škole profesionálně?
Vůbec nevím, ale chtěl bych jet do Ameriky. S tím svým vynálezem.

S jakým?
Má to anglický název shirt back. Máte vestu, ta má dvě kapsy a dole zip. Teď chcete něco koupit, ale nemáte tašky. Rozepnete zip a máte tašku. Pod tím je samozřejmě ještě tričko. Mám několik variant takových tričko–tašek. Přemýšlím o kalhotách, ze kterých půjde udělat taška a ještě tričko. Je to komplikované, ale myslím, že to půjde.

Nevadí ti ženská společnost?
Vůbec, já jsem s holkama nonstop. Ve třídě jsem s dvanácti holkama.

Máš ženskost i nějak v povaze?
Myslím, že jo. Normální chlap nechápe, proč to a to udělá holka, mně to dojde okamžitě. To je jako s auťáky. Tak mám auto, jasně, jezdím v něm. Ale nemusím přece vědět, jaký má motor.

Chodíš pouze ve „svém“?
Tak uplně ne, používám normální konfekci. Nosím ale také doplňky, hodně třeba přívěšky na krk. Mám na zakázku ohromnou sponu na pásek. Je to prostě jiné, než nosí všichni ostatní.