Nymbursko je podle jeho názoru oblastí, která má v tomto ohledu svá specifika. Kapličky či boží muka jsou často uzavírány do plotů. Dílka jsou převážně z opracovaného pískovce. A nezřídka vyzařují silnou energii. „Snažil jsem se najít energeticky nejlepší kříž na Nymbursku. Jako nejvhodnější jsem objevil ten ve Mcelích z roku 1805,“ uvedl Jánský. Další význačné kříže pak objevil v Rašovicích, Velkém Oseku nebo Nouzově.

Z kapliček považuje za nejsilnější prý tu v Ostré. Celkově se nejvíce malých sakrálních staveb na Nymbursku najde překvapivě v Rožďalovicích, a to deset, v Lysé pak osm.

„Nebyly vytvořeny náhodně, ale k určitému účelu. Stojí na místech vhodných ke značení cest, svolávání k významné události a na vhodných energetických místech,“ vysvětluje nadšenec.

Podle něj minulá staletí podobným stavbám poměrně přála, s výjimkou čtyřiceti let socialismu, kdy byly ničeny a poráženy. „Po roce 89 jsou naopak opět vztyčovány, opravovány, a jinak hýčkany,“ doplnil Jánský. Až na místa, která postihlo řádění vandalů.