Kersko

Výstava obrazů a ilustrací známého autora Rychlých šípů a Slabikáře Václava Junka je k vidění v lesním ateliéru Kuba v Kersku až do konce srpna. Soubor obrazů dal dohromady syn autora. Otevřeno je tam denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin.

Poděbrady

Čtyřicet vyznavačů tandemové cyklistiky (jízdy na dvoukolech) se účastní desátého Tandemového soustředění zrakově postižených, které pořádá SK Slavia Praha Odbor zrakově postižených ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti ve dnech 22. – 29. července v Poděbradech. Šest posádek (vidící pilot a vzadu nevidomý spolujezdec) přijede z Německa. Na každý den jsou připraveny cyklotrasy v délce 60 – 80 km, na nichž se účastníci seznámí s krásami a pamětihodnostmi regionu. Zavítají například do Kolína, Kutné Hory, Chlumce nad Cidlinou, Nymburka, Botaniku v Ostré, skanzenu v Přerově nad Labem nebo Rožďalovic. Naplánovaný je i cyklotlon – jízda na čas + zvuková střelba. Večery budou vyplněny workshopy na témata: inkluze zdravotně postižených žáků a studentů, pracovní uplatnění nevidomých a slabozrakých, možnosti současné oftalmologie, volnočasové aktivity zdravotně postižených.

Veleliby

Aby radost nezmizela. Tak nazval festival undergroundových kapel ve Velelibech u Nymburka pořadatel Lukáš Trejbal. Festival se koná na zahradě hospody U dvou přátel, kde bude možné přenocovat. Vystoupí legenda undergroundu The Primitives Group s frontmanem Ivanem Hajnišem. Dále zahrají Hally Belly, Oliverova dálka, Vítek Skřítek Eliáš, Bobeš & Band, Aktuální diagnóza či skupina Ahoj Moře. Festival se koná v sobotu 22. července od 14 hodin. Svá díla tam vystaví nymburský výtvarník Jiří Křepela.

Rozhledna Romanka u Hrubého Jeseníku na Nymbursku.
KRÁTCE: Romanka je otevřena denně

Bělá pod Bezdězem

V muzeum Podbezdězí v Bělé pod Bezdězem probíhá výstava užitého umění 60. let 20. století. Jedinečné kousky pochází ze soukromé sbírky akademického architekta Milana Hubeňáka. Výstava bude otevřena až do 3. září.

Poděbrady

Ekocentrum Huslík v Poděbradech při Stanici pro zraněné živočichy pořádá v sobotu 22. června akci s názvem Žně z cyklu Polabskou krajinou a tradicemi našich předků. Zájemci mohou uctít plodivou sílu otce Slunce a matky Země. Sraz je v 18 hodin na Huslíku, odkud se účastníci přesunou na 19. hodinu na vrch Oškobrh. Všichni společně připraví očistný oheň, oltář a hostinu. Uváží panny a panáky v obilí a popovídají si o oslavách spojených s oslavou žní, projdou očistným rituálem a společně stráví noc na Oškobrhu. Účastníci oslav sebou mohou vzít rituální předměty na oltář, snop obilí na výrobu panny a panáka, jídlo, ideálně připravené z vlastní úrody, vodu a pití podle své chuti pro sebe i ostatní. Dále je dobré mít sebou čelovku, svíčky, bubny a další hudební nástroje. Všichni společně stráví noc venku, budou pozorovat hvězdy a přemýšlet při měsíci v novu o nových myšlenkách.

Během července a srpna dojde k přestavbě sociálních zařízení na vodoléčbě, v přízemí chirurgického oddělení v pavilonu A a v centrálních šatnách v pavilonu H.
Chirurgie nabídne po létu pacientům větší pohodlí

Dlouhopolsko

Sportovní klub pořádá v sobotu 22. července od 8.30 hodin 45. ročník Memoriálu Jaroslava Zlatníka a Josefa Teslíka. Proti sobě se postaví Dlouhopolsko, Hradčany, Sloveč Lužec a Převýšov B. Bude hrát každý s každým.

Nymburk

Výstava Hračka v životě dítěte je k vidění ve Vlastivědném muzeu v Nymburce. Expozice ukazuje vývoj hraček od konce 19. do poloviny 20. století. Zlatou érou výroby hraček bylo právě 19. století. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Přerov nad Labem

Jak se žilo před padesáti lety aneb To jsme měli a vyhodili je název výstavy, která je k vidění v přerovském skanzenu. Ukazuje nejobyčejnější věci hlavně denní potřeby lidí v tehdejší ČSSR. Otevřeno je od 9 do 17 hodin.

Sedmihorky

Divadelní a hudební festival Sedmihorské léto pokračuje už dnes od 20 hodin. Diváci zhlédnou divadelní komedii Nebyla to pátá, byla to devátá. V hlavních rolích se představí Josef Carda, Jana Švandová a Rudolf Hrušínský.

Velenka

Dobrovolní hasiči ve Velence pořádají Velenkiádu, aneb Velenský hasičský sedmiboj. Klání se koná v sobotu 22. července od 12 hodin. Děti se mohou těšit od 15 hodin na kopec hasičské pěny. Večer je naplánovaná zábava s kapelou Fobos na hřišti.

Zákaz vjezdu kamionů. Ilustrační foto.
Pražský zákaz kamionů ohrozí řidiče v kraji, varuje hejtmanka

Zámek Kačina

Na zámku Kačina ve Svatém Mikuláši se koná dnes od 15 hodin slavnostní zahájení výstavy s názvem Zahrady a parky hraběcího rodu Chotků. Zámek je s tímto rodem úzce spjat, nechal ho postavit Jan Rudolf Chotek z Chotkova jako zámeckou knihovnu s divadlem.

Hrad Houska

Brány tajuplného hradu, kde se údajně nachází i brána do pekel, se návštěvníkům opět otevřou večer. Noční prohlídky s podtitulem Houska na vážkách tu budou probíhat v pátek a v sobotu. Začátek je vždy v 19, ve 20, 21 a 22 hodin.

Záběry z fotopastí a fotografů dokazují, že šakali se u Milovic natrvalo usadili a množí se.
U Milovic se rozmnožili šakali! Fotopast zachytila kojící fenu