Hrubá Skála

Třetí ročník Horolezeckého festivalu Český ráj začíná dnes v 16 hodin na zámku Hrubá Skála a potrvá až do neděle 1. října. Festival je určený milovníkům horolezectví, turistiky, přírody. Příznivce adrenalinových sportů potěší extrémní cyklistické přejezdy, sjíždění divokých řek i další kousky.

Městec Králové

Vojensko historický den pořádá město spolu s Klubem vojenské historie Veteranen Budčeves v sobotu 30. září od 9 hodin. Akce začne prohlídkou dobového tábora v zahradě Základní školy Bezručova. Od 13 do 15 hodin se na starém hřišti představí hasiči a kynologové. Historická bojová ukázka z období druhé světové války je na programu od 15 hodin. Nedoporučuje se účast psů.

Křinec

Ve stylu retro proběhne nový multižánrový festival, který organizátoři záměrně nazvali Na rohu. Tam se totiž všichni sejdeme. Proběhne v pátek 29. a v sobotu 30. září v areálu křineckého zámku a nadchne milovníky historie, literatury, tance, divadla i hudby. Z pátečního programu zmiňme Dobovou přehlídku v režii Druhého pluku Nymbursko a Spolku Budil nebo Swing tančírnu s Annou Polívkovou a Michalem Kurtišem, ze soboty třeba prohlídky zámku s jeho majitelem, setkání regionálních autorů či šansony s Martou Balejovou a Jiřím Teperem. Více na facebooku Spolku Budil.

Nymburk

Nymburská knihovna se zapojila do akce Týden knihoven. Už v pondělí 2. října přijde besedovat od 18 hodin senátor Tomáš Czernin o jednom z nejslavnějších českých rodů. Ve čtvrtek 5. října se od 17 hodin uskuteční přednáška Evy Riegerové Zdravá strava, která bude i s ochutnávkou. Tentýž den se také bude konat pro děti od 8.30 a 10.15 hodin povídání Jiřího Wolkera Procházky Komiksy hravé a drsné o historii obrazového vyprávění. Od pondělí do konce října bude otevřena výstava prací žáků ZUŠ B. M. Černohorského v Nymburce Moje město Nymburk.

Nymburk

Radnice připravila seniorům i letos říjnový týden s pestrým programem. Začíná se v pondělí 2. Října v 9 hodin seznámením s programem v Obecním domě při kávě a zákusku, v 9.30 naváže povídání s městskou policií. Odpoledne je zasvěcené sportování na Tyršáku, konkrétně plavání od 12 do 13 hodin, aqua aerobicu od 13 do 14 a wellnessu od 14 do 16. Program dalších dnů je na plakátech a webu města.

Nymburk

Již pošesté proběhne Den architektury, letos v sobotu 30. září. Zahájí ho v 16.30 přednáška mladého architekta Jana Dršky, který se zaměří na cestní síť v Polabí, obnovu historických cest a prostupnost krajiny. Následuje dokument Zahrada hrou o proměně tří školních zahrad, na něj naváže holandský film The School as City. Akci doplní program pro děti a výstava o proměně předsálí kina.

Oškobrh

Na svědecké hoře Oškobrh se koná v sobotu 30. září od 9 hodin kuriózní sportovní akce, běh pozpátku na vrchol Oškobrhu. Jmenuje se Oškobržská zpátečka, neboli akčetápz. Jde o charitativní akci, která přispěje Nadaci Krtek při Fakultní nemocnici v Brně.

Kersko

Lesní ateliér Kuba hostí do soboty 30. září výstavu nadšené amatérské malířky Dagmar Hartmannové nazvanou Hledání krásného času. Už sám název prozrazuje, jakou náladu vyvolají v návštěvnících autorčiny obrazy, převážně krajiny a zátiší.

Libice n. C.

Zahradní centrum Parkon pořádá 8. ročník Svatováclavského vinobraní. K vidění bude výstavka hroznů i ochutnávka jednotlivých odrůd. Zájemci si budou moci vyrobit čerstvý vinný mošt. Nebude chybět burčák. Vinobraní se koná od pátku 29. září do neděle 1. října.

Nymburk

V rámci Týdnů duševního zdraví, které pořádá Fokus Mladá Boleslav, se uskuteční výstava Terapie malbou. Na ní představí své obrazy mladá hendikepovaná malířka Petra Veselá. Výstava v kavárně Strejda Burger bude zahájená v pondělí 2. října a potrvá do konce měsíce.

Pátek

V Hospůdce na hřišti se koná v sobotu 30. září od 10 hodin Rodinný vinný festival s JON.CZ. Dopoledne proběhnou hry pro děti ve stylu Harryho Pottera, je připraven skákací hrad. Dospělí si užijí víno na košt, burčák, dobroty z udírny a grilu. Zahraje Benny rock & pop.