Jaký je váš vztah k Nymburku a nymburské kulturní scéně? Budete tu číst poprvé?
Jde o mé první čtení v Nymburce, neskutečně se na místní i třeba přespolní publikum těším. Znám se osobně se zdejšími literáty Lukášem Trejbalem a Přemyslem Krejčíkem, už jsem v Praze nebo v Kutné Hoře četl spolu s nimi. Druhý jmenovaný se dokonce stal jedním z hostů děčínské literární talkshow Knihovnické křeslo pro dva v rámci Světového dne poezie. Sekundovaly mu skvělá slamerka Lenka Hronová nebo Mango a úžasná zpěvačka Markéta Marečková. Stále je možné tento díl zhlédnout na YouTube.

V roce 2020 Vám vyšla prvotina Rána(,) milostivá. Co od ní může čtenář očekávat?
Zakládal jsem si na malém formátu prvotiny, aby ji, stejně jako kupříkladu tehdejší knížky z edice Květy poezie, mohl čtenář nebo čtenářka brát všude s sebou. V mém případě jsem do ní vtlačil čtyřiadvacet kousků, které přicházejí s tématy jako vztahy, příroda, astronomické úkazy, alkoholové pijatyky nebo zážitky z cestování.

Nelze si nevšimnout netypického názvu sbírky. Jak ho máme chápat?
Od útlého věku jsem slovní hračička a hraju si se slovy. Název prvotiny má více významů. Podepisuje se do něj vlídnost jiter, opačně střelba v blízkosti laskavé ženy. Ale i ona interpunkční znaménka mají smysl - začátek a konec závorky s čárkou má označovat od pasu dolů nahé ženské pohlaví.

Kdo a jakou měrou vaši tvorbu ovlivňuje?
Vezmu to hodně zeširoka - ovlivňuje mě člověk jako takový. Díky rozmanitostem, které mezi námi jsou, nedokážu konkretizovat. Tak jako tak ovlivňuje mou osobu neskutečnou měrou. Stejně jako s knihami, tak i s lidmi mám denní kontakt. I proto s inspirací a múzou máme k sobě mnohdy snazší cesty.

Vzhledem k tomu, že pracujete jako knihovník, musí padnout otázka: jaká kniha vás naposledy zaujala a ke které se nejčastěji vracíte?
Momentálně dočítám novelu P jako pivo, kterou napsal příští měsíc devadesátiletý spisovatel Tom Robbins. Také díky němu jsem si uvědomil, že branou k zájmu obecně o knihu jsou nejen jména autora či autorky nebo její název. Mezi další podstatný atribut patří ztvárnění obálky. Na této najdeme otvírák na zmiňovaný nápoj, tuto symboliku si nevykládám jednoznačně. Může také jít o možnost otevřít si povědomí o historii lahodného moku. Rád se vracím kupříkladu k básním a myšlenkám v nich obsaženým, které napsali milovaní Václav Hrabě, Jack Kerouac nebo něžný sprosťák Charles Bukowski.

Radek Kolínský žije v Děčíně. Pracuje jako knihovník, zároveň coby občasný moderátor. Už v dětství a pubertě si rád hrál se slovy, k tomu připojil oblibu k českému jazyku a literatuře. Několik let působil na pozici externího hudebního redaktora v internetových magazínech a regionálním měsíčníku. Spolu s návštěvou kurzu tvůrčího psaní začal psát povídky. Po několika autorských čteních začal s poezií, kde se odkazuje na své oblíbené básníky jako Václav Hrabě, Jack Kerouac nebo Charles Bukowski a Lawrence Ferlinghetti. V listopadu 2020 mu vyšla prvotina Rána(,) milostivá. O rok později jeho texty našly své místo v almanachu české poezie Ohlédni se, nezkameníš. V současné době pracuje na své druhé sbírce.

Jana Kutíková