Stovky lidí se sešly už dopoledne před desátou na náměstí, kde starosta předal klíč od města laufrovi ztělesněného místním hercem Jakubem Zemanem, který pak celou slavností provázel. Šel také v čele průvodu, v němž nechyběly desítky masek včetně několika kobyl s řezníkem, báby s nůší, kominíka, či Turků. Průvod zamířil z náměstí kousek po Boleslavské třídě, z níž zabočil do Dlouhé ulice, kde čekalo před domy několik zastávek s občerstvením. To nejbohatší bylo připraveno před truhlářstvím Jana Kynčla, kde tekla proudem i kvalitní kořalka.

Zdroj: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Na mnohasethlavý průvod už čekaly Na Rejdišti stánky s dobrotami v podobě lokší s vepřovým masem, palačinek, langošů, špekáčků na opékání, ale také Postřižinského piva nebo medoviny. Někteří si prohlédli zaplněné náměstíčko z vyhlídky mezi hradebními věžemi. Když mělo dojít na poražení kobyly, tak se několik místních nad ní slitovalo a v dražbě byla vydražena a zachráněna. Naopak basa byla podle tradic řádně spálena, čemuž předcházel malý harmonikářský recitál herce Jaroslava Šturmy.

Před pódiem zatančili Turci, pro děti i dospělé byly připraveny soutěžní otázky publicisty Jana Řehounka, za jejichž správné zodpovězení se dostávala sladkost nebo lihovina, podle věku odpovídajícího.

Místní se za krásného počasí bavili i během odpoledních hodin. Atmosféru nymburského masopustu přibližuje naše bohatá fotogalerie a videa.