„Kinoty jsou koncertem zvláštního druhu, zaměřeného na originální tvorbu písničkářů. V hlavní roli je autorská píseň v jednoduché interpretaci člověka na pódiu. Na pódium může vstoupit každý, kdo chce představit svou tvorbu,“ láká na pořad jeden z autorů ideje zdejší akce a také jeden z vystupujících písničkářů David Šitavanc.

Open Mic staví na osvědčeném newyorském modelu Greenwich Village šedesátých let, kterým prošla většina písničkářů od bezejmenných zpěváků až po osobnosti světové úrovně, jako například Bob Dylan, Paul Simon nebo Richie Havens.

Obvykle se večery Open Mic pořádají v kavárně, čajovně nebo v baru, kde se na pódiu střídají hudebníci nebo zpěváci a hrají jednu až tři písničky. K dispozici je volně ohraničený čas a mikrofon, kterého se může zmocnit kdokoli, kdo chce prezentovat své umění. Ať už se jedná o píseň, skladbu, recitativ. „Nesoutěží se v tom, kdo je lepší. Hrají se převážně skladby vlastní, zpívané v jakémkoliv jazyce, žánr nerozhoduje. Publikum tvoří přísedící v kavárně a pozvaní přátelé a známí. Foyer nymburského kina přímo vybízí k akcím tohoto typu. Věříme, že si najde své pravidelné diváky,“ dodává vedoucí nymburského kina Lukáš Kadava.