Předchozí
1 z 8
Další

Volby do horní komory parlamentu vypuknou za dva měsíce a letos se v Královéhradeckém kraji týkají pouze jičínského volebního obvodu. O to více se o mandát pro obvod číslo 37 přihlásilo zájemců. Zatímco v Pardubicích nebo v Ústí nad Orlicí ohlásili kandidaturu pouze tři politici, Jičínsko a Nymbursko by chtělo v Senátu reprezentovat dokonce sedm lidí - tři ženy a čtyři muži.

Tomáš CzerninTomáš CzerninZdroj: archiv kandidátaMezi často zmiňované kandidáty patří obhajující senátor a první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Příslušník šlechtického rodu Czerninů, zemědělec, lesník a majitel zámku Dymokury je senátorem od roku 2016 a letošní kandidaturu za koalici SPOLU oficiálně oznámil minulý týden.

"Jdu do toho! Chci, aby Senát nadále zůstal ochráncem demokracie a svobody v naší zemi. Abychom ze současné situace vyšli posílení, abychom opatrovali naši zemi i krajinu a hlavně - aby lidi věděli, že je nenecháme padnout," vzkázal svým příznivcům a zdůraznil potřebu silného a pevného Senátu i v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami.

Ilustrační foto
ANKETA DENÍKU: Co rozhodne volby na Nymbursku?

Dana KracíkováDana KracíkováZdroj: archiv kandidátaZa Czerninova hlavního vyzyvatele mnozí považují starostku města Železnice a kandidátku za hnutí STAN Danu Kracíkovou. Bývalá ředitelka jičínské oblastní nemocnice a oblíbená starostka lázeňského městečka slavnostně zahájila kampaň začátkem léta a rovnou představila i svou vizi, kterou by jako senátorka chtěla prosazovat.

"Mou prioritou, kterou jsem na zahájení kampaně představila, je pochopitelně řešení problémů zdravotnictví, které mě dlouhodobě štvou. Zhoršující se dostupnost primární zdravotní péče hlavně na venkově, nepropojení zdravotně sociálního systému při péči zejména o seniory, malý důraz na to, že stárnutí musí být důstojné, chaotický a složitý systém vzdělávání zdravotníků, který je jednou z příčin, že jich je nedostatek," nastínila svůj volební program Kracíková.

Budova nymburské radnice. Kdo v ní zasedne jako starosta či starostka na podzim, ukáží zářijové volby.
Komunální volby: Kdo chce být starostou Nymburka? Známe šestici favoritů

René FraněkRené FraněkZdroj: archiv kandidátaMezi jmény na seznamu kandidátů je také René Franěk. Kandidát za hnutí Svobodní byl původně vybrán jako kandidát oblastní radou ODS Nymburk. Když ale vedení ODS změnilo pravidla a souhlasilo se spolunominací Tomáše Czernina, rozhodl se přijmout nominaci Svobodných. Franěk je vystudovaný stavař a zoolog, v Chlebech vybudoval úspěšnou a hojně navštěvovanou zoologickou zahradu a stal se jejím ředitelem. V českých politických kruzích proslul už v roce 2008, kdy si na ideové schůzi ODS vybojoval mikrofon, aby zkritizoval podpoření Lisabonské smlouvy. V posledních letech také čelil kritice za nevybíravé komentáře s rasovým podtextem na sociálních sítích. Je členem několika mezinárodních organizací, je ženatý a má pět dětí.

Jaromír DědečekJaromír DědečekZdroj: archiv kandidátaZa hnutí ANO kandiduje Jaromír Dědeček. Na kandidátní listině není žádným nováčkem, voliči si jej mohou vybavit jako lídra kandidátky hnutí v krajských volbách roku 2020. Ekonom, ostřílený politik a vášnivý rybář je členem hnutí ANO od roku 2019. Podle svých slov už před lety opustil manažerské pozice a chce se věnovat rozvoji Královéhradeckého kraje.

Poděbradská radnice.
Volby se blíží. Kdo chce být starostou Poděbrad? Známe šestici favoritů

Eva KotyzováEva KotyzováZdroj: archiv kandidátaZa hnutí SPD kandiduje učitelka z mateřské školky Eva Kotyzová. Členkou hnutí je od roku 2020 a objevila se už téhož roku na kandidátce do krajských voleb a v loňském roce pak kandidovala do Poslanecké sněmovny.

Marta MartinováMarta MartinováZdroj: archiv kandidátaPiráti si svou kandidátku vybrali v sociologických kruzích. Ředitelka obecně prospěšné společnosti a koordinátorka projektu Živá krajina Marta Martinová se chce ve svém programu zaměřit na energetickou soběstačnost, environmentální problematiku, ale také důstojné platové ohodnocení zaměstnanců a účast široké veřejnosti na politických rozhodnutích.

Jiří Krouza
Zfetovaní pytláci, výhrůžky zabitím. I s tím se setkává rybářská stráž

Václav OrtVáclav OrtZdroj: archiv kandidátaSvého kandidáta nominovali také komunisti. Právník, zemědělec a bývalý zastupitel Sobotky Václav Ort je známou tváří regionální politiky, ale také veřejného života. Pracoval v hospodářském vedení soboteckého JZD a aktivně propagoval a organizoval okresní sportovní události. Díky tomu se dostal do povědomí sportovců po celém Jičínsku.